Ulma Airport. Lotnisku w Jasionce nadano imię Rodziny Ulmów

224

fot. Tadeusz Poźniak/ port lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów

Nie ma na Podkarpaciu ważniejszych postaci niż błogosławiona rodzina Ulmów, a dzięki lotnisku pamięć o Ulmach będzie szła w świat i świadczyła o Polakach – mówił w Jasionce prezydent Andrzej Duda. Podrzeszowskie lotnisko od niedzieli nosi imię błogosławionej rodziny Ulmów z Markowej. To hołd dla bohaterskiej rodziny, która 80 lat temu 24 marca została zamordowana przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów.

W uroczystościach, które odbyły się w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, uczestniczyli Andrzej Duda – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz kardynał Marcello Semeraro – prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

– Lotnisko w Jasionce stało się centrum wsparcia dla Ukrainy i jest dziś znane na całym świecie – mówił Andrzej Duda. Dodał, że teraz będzie przypominało także o bohaterskiej postawie rodziny Ulmów. Prezydent podkreślił, że rodzina Ulmów pomagająca żydowskim rodzinom jest ważnym świadectwem naszej historii.

W terminalu lotniska została odsłonięta pamiątkowa tablica. Jej częścią jest – przygotowany przez podkarpackiego artystę Arkadiusza Andrejkowa – wyjątkowy deskal, przedstawiający Rodzinę Ulmów. Kardynał Marcello Semeraro poświęcił odnowioną kaplicę oraz obraz błogosławionej Rodziny Ulmów.

Ulmowie z Markowej w czasie II wojny światowej udzielili schronienia rodzinom żydowskim ze świadomością, że ryzykują życie. Józef i Wiktoria oraz ich dzieci zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku, dokładnie 80 lat temu. Podobny, tragiczny los spotkał setki Polaków ratujących w tym okresie Żydów.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest wyrazem hołdu dla tych, którzy w tym okresie, mimo grożącej kary śmierci, pomagali, ukrywali współobywateli narodowości żydowskiej. Dzień ten jest od 2018 roku obchodzony 24 marca i wiąże się z datą zamordowania w 1944 roku rodziny Ulmów, która ukrywała żydowskie rodziny. Tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata uhonorowano przeszło 7 tysięcy Polaków i jest to najliczniejsza grupa spośród innych narodów.

o

 

Exit mobile version