Kiedyś Pałac Ślubów, teraz Centrum Dialogu. Nowe miejsce na mapie Tarnowa otwarte [ZDJĘCIA]

Projekt bez nazwy 9

Nowa placówka mieści się przy ul. Gumniskiej 30 w zabytkowej Willi Goldmanówce, która przeszła gruntowny remont

Przez blisko 40 lat to miejsce łączyło ludzi, którzy zawierali w nim małżeństwa, a od teraz ma spajać mieszkańców poprzez komunikację. Tarnowskie Centrum Dialogu zainaugurowało oficjalnie swoją działalność. Nowa placówka mieści się przy ul. Gumniskiej 30 w zabytkowej Willi Goldmanówce, która przeszła gruntowny remont.

W willi, a właściwie neogotyckim pałacyku fabrykanckim wybudowanym na przełomie XVIII i XIX wieku, w latach 1980-2019 mieścił się Pałac Ślubów (Urząd Stanu Cywilnego), ale budynek był już na tyle zniszczony, że wymagał gruntownego remontu. To wymagało sporych nakładów finansowych, więc miasto z gotowym projektem renowacji czekało na okazję do zdobycia dofinansowania.

Ta pojawiła się w 2023 roku, kiedy w mieście swoją działalność rozpoczęło Centrum Dialogu, finansowane z Funduszy Norweskich, ale nie miało swojej własnej siedziby (tymczasowo mieściło się przy ul. Wałowej 10).

– Szukaliśmy miejsca gdzie ulokować Tarnowskie Centrum Dialogu, z procesami, które się mają w nim toczyć. Wiedzieliśmy, że to musi być miejsce, w którym ludzie będą się dobrze czuli. Wpadliśmy na pomysł, że może to być ta piękna willa, która była bardzo zniszczona i wymagała pilnego remontu. W planach urzędu już od dawna o tym wiedzieliśmy i mieliśmy gotowy projekt renowacji. Dzięki Funduszom Norweskim udało się nam go zrealizować. Teraz to miejsce podlega pod urząd, ale nie wygląda to tak, że są tu okienka, przy których załatwia się sprawy. To jest teraz takie miejsce, gdzie ludzie będą wspólnie siadać i wspólnie będą robić jakieś zadania, wymyślać projekty i będą otwarci na dialog

– tłumaczy zastępca prezydenta Tarnowa Agnieszka Kawa.

Remont byłego Pałacu Ślubów, który przebiegał pod nadzorem konserwatora zabytków wraz z zakupem wyposażenia pochłonął 4,6 mln złotych, z czego zdecydowana większość pochodziła właśnie z Funduszy Norweskich.

Wykonano m.in. renowację zabytkowej stolarki okiennej, drzwiowej, boazerii i parkietu oraz nowe instalacje sanitarne i elektryczne. Teren wokół także się zmienił. Jest nowe ogrodzenie, drogi dojazdowe, parking, tarasy a cały obiekt jest iluminowany.

Od teraz będzie się w nim działa szeroka gama aktywności, które będą m.in. kontynuacją już dotychczasowej działalności Tarnowskiego Centrum Dialogu.

Dyrektor Centrum Lucyna Bielatowicz mówi, że tutaj mieszkańcy będą mogli chociażby poprzez rozmowę i np. różne warsztaty zrozumieć jak funkcjonuje miasto i włączyć się aktywnie w jego zmianę poprzez swoje pomysły, które mają usprawniać pracę urzędów.

– Działać będziemy wielorako. Chcemy organizować debaty, warsztaty, konferencje, ale także zapraszać organizacje pozarządowe i mieszkańców, aby się spotykać, rozmawiać i wspólnie działać. Z jednej strony chcemy zrobić tu miejsce wymiany informacji oraz wiedzy na temat współzarządzania miastem, będziemy także zachęcać żeby ci mieszkańcy i te organizacje współdecydowały o naszym mieście Z drugiej strony podnosić kulturę organizacyjną Urzędu Miasta Tarnowa.

Tarnowskie Centrum Dialogu dotychczas zorganizowało takie projekty jak Hackaton, który miał wskazać potrzeby młodych ludzi, które można zastosować w mieście. Była także Tarnowska Akademia Młodych Liderów, w trakcie której 20 osób w wieku 15-25 lat odbyło różne szkolenia, organizowano też spotkania z mieszkańcami osiedli.

Poza tym stworzono stronę internetową www.dialog.tarnow.pl, która ma sprzyjać wymianie poglądów i opracowano Białą Księgę Dialogu, która mówi o prawie lokalnym i mechanizmach prowadzenia konsultacji społecznych.

Jednak czy nowe przeznaczenie Willi Goldmanówka definitywnie zamyka czas, w którym odbywały się w niej śluby cywilne? Zastępca prezydenta Tarnowa Agnieszka Kawa mówi Radiu RDN Małopolska, że niekoniecznie.

– Nie wykluczam, że od czasu do czasu odbędą się tutaj śluby. To miejsce jest bardzo pięknie odnowione i zabytkowe, bo konserwator zabytków czuwał nad jakością wykonanych prac. Skoro Centrum Dialogu ma łączyć ludzi to być może poprzez śluby też, ale nie będzie to główna rola tego miejsca.

Okazja, aby zobaczyć nową willę będzie w sobotę 23 marca podczas dnia otwartego, na który może przyjść każdy chętny. Od godziny 11:30 do 14:30 będzie można poznać historie Willi Goldmanówka i zwiedzić obiekt, równolegle od 12:00 do 16:00 będzie odbywać się rodzinna gra pałacowa, a na godzinę 17:00 zaplanowano oprowadzanie po wystawie pt. ‘Z bliska. Jan Głuszak – Dagarama’.

Co ciekawe, budynek dawnego Pałacu Ślubów jest pełnoprawną własnością miasta dopiero od 2016 roku, kiedy to Sąd Najwyższy nie przyjął do rozpoznania skargi kasacyjnej wniesionej przez właścicieli XIX-wiecznego pałacu. Kasację wniosła rodzina Drillichów z Australii, która jest spadkobiercą żydowskiej rodziny Goldmanów, do których należał pałac. Goldmanowie zginęli w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Tarnów nabył pałac przez zasiedzenie.

Exit mobile version