Wiedzą dosłownie wszystko o Piłsudskim. X Powiatowy konkurs rozstrzygnięty

Projekt bez nazwy

320 uczniów z całego powiatu tarnowskiego wzięło udział w X Powiatowym Konkursie Wiedzy o Józefie Piłsudskim

320 uczniów z całego powiatu tarnowskiego wzięło udział w X Powiatowym Konkursie Wiedzy o Józefie Piłsudskim. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie podczas uroczystej gali podsumowano konkursowe zmagania i nagrodzono laureatów.

Uczestnicy rywalizowali w konkursie recytatorskim, mogli zaprezentować pracę plastyczną, przygotować prezentację multimedialną, a także rozwiązać test. Udowodnili, że dużo wiedzą o marszałku Piłsudskim.

– Przede wszystkim jest to szerzenie wiedzy o patronie szkoły, ale także jest to duże przeżycie dla całej placówki, ponieważ szerzy nasz patriotyzm, naszą wiedzę, kształtuje nas w jakimś sensie. – Interesuje się historią. – Można się naprawdę dużo dowiedzieć. Zajęłam drugie miejsce w kategorii prezentacja multimedialna, głównie chciałam żeby przekaz merytoryczny był jak najlepszy. – Zaśpiewałam piosenkę 'Żołnierzu, panienko”, ponieważ ten utwór wydawał mi się najbardziej odpowiedni i najlepiej się w nim czułam. – Brała udział w dwóch kategoriach, w kategorii recytacji i kategorii prezentacji multimedialnej. Zaśpiewałam 'Hymn do Polaków na obczyźnie” Jana Lechonia. Myślę, że bardzo dobrze obrazuje on moment, gdy byliśmy na przełomie tej wojny. Myślę, że ten etap, w którym byliśmy pod zaborami. Mam wrażenie, że była to dobra decyzja, że wzięłam udział w tym konkursie. – To szansa jakiegoś sukcesu i zaprezentowania się w szkole, jest to też bardzo przyjemny konkurs. – Bardzo lubię recytować wiersze, interesuję się też biografią Józefa Piłsudskiego. – Chciałem się dowiedzieć trochę rzeczy o Piłsudskim, interesuje mnie też również historia II RP od strony zakulisowej.

Wykład poświęcony Józefowi Piłsudskiemu wygłosiła dr hab. Eliza Krzyńska-Nawrocka z Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.

– Wykład miał za zadanie przybliżyć im temat patriotyzmu, Polski i miłości do Polski jako Ojczyzny, ale jako czegoś co można realizować na co dzień. Postawą swojego życia, braniem na przykład udział w takim konkursie. Wzorcem osobowym, którym mogą być rodzice, nie tylko jakieś osoby na piedestale, nie tylko osoby, które znają gdzieś z książek historycznych, z podręczników, ale że ten ich patriotyzm realizuje się teraz.

Jak mówi dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie Dorota Bargieł-Kurowska, konkursy historyczne są dobrą okazją, aby pokazać historię z innej strony.

– Nie każdy chciałby uczyć się historii w ławach szkolnych, tylko i wyłącznie ucząc się z książek, a takie przygotowanie się do konkursu to jest pogłębianie wiedzy we własnym zakresie. Niektórzy robią to ucząc się różnych tekstów piosenek czy literackich utworów i to też dobre pokazanie tej odsłony historycznej naszego państwa. Takie pobudzanie do pogłębiania wiedzy we własnym zakresie na pewno ma lepsze efekty niż zmuszanie uczniów do pogłębiania tej wiedzy w ławkach szkolnych.

Konkurs decyzją Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie może być wymieniony na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.

Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie.

Radio RDN Małopolska patronowało konkursowi.

Exit mobile version