Sensacyjnym odkryciem w krypcie Ostrogskich w Tarnowie zainteresowali się naukowcy z Krakowa, Ukrainy i Litwy

IMG 1459

ks. Sebastian Musiał

Jako pierwsi w RDN Małopolska informowaliśmy o tym, że może się okazać, że w krypcie Ostrogskich – właścicieli Tarnowa spoczywa nie pierwsza a trzecia żona księcia Janusza. Uczeni mają na to dowody. Niektórzy naukowcy dowiedzieli się także, że w Tarnowie są zachowane cynowe sarkofagi. W tym temacie wypowiedział się także dyrektor Wawelu.

Historię sarkofagów bada zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. dr Sebastian Musiał. Zaprosił on do Tarnowa dwóch krakowskich naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. dr hab. Piotr Krasny i dr hab. Michał Kurzej z Instytutu Historii Sztuki UJ dokonali oględzin sarkofagów. Uczeni pomogli w stwierdzeniu faktu, że w mniejszym sarkofagu nie spoczywa Zuzanna Sereda, jak dotychczas sądzono, ale trzecia żona księcia, Teofila Ostrogska z Tarłów.

Sprawa ma swój ciąg dalszy mówi RDN Małopolska ks. Sebastian Musiał.

– Dużym echem odbiły się te informacje, zwłaszcza w tym świecie naukowym, kiedy te wiadomości zostały rozesłane pomiędzy historyków w środowisku krakowskim, ukraińskim i litewskim. Ponadto do Tarnowa przyjechali Agnieszka i Tomasz Trzosowie, którzy zajmują się renowacją sarkofagów w Polsce. Mają wykonaną inwentaryzację sarkofagów cynowych w Polsce, a nic nie wiedzieli o tarnowskich sarkofagach. Agnieszka Trzos podaje informację, że w Europie znajduje się tylko 300 sarkofagów cynowych, teraz więc plus 2 w Tarnowie.

Ks. Sebastian Musiał podkreśla, że sarkofagi są zabytkiem na skalę europejską i wymagają remontu, aby mogły przetrwać dla kolejnych pokoleń.

– Kiedy zajrzeliśmy do środka przez dziurę, która jest utworzona w jednym z sarkofagów było widać całą trumnę a na niej ozdoby. Mamy tam skarbnicę wiedzy. Jeżeli uda się przeprowadzić badania to dowiemy się bardzo wiele. Jest też prawdopodobieństwo, że będą także całe stroje. Wygląda to obiecująco.

Jeden z krakowskich historyków rozmawiał na temat sarkofagów z dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu.

– To echo tych działań odkrywczych dotarło do Krakowa. Prof. Krasny rozmawiał o tym z dyrektorem Wawelu prof. Betlejem, który podkreślił wagę tego odkrycia, że warto się w to angażować i pomoże to w rozwiązaniu zagadki historycznej, ale też przybędzie nam kolejny zabytek w Polsce, który warto będzie zobaczyć, tak jak sarkofagi na Wawelu. W opinii dyrektora muzeum wawelskiego nasze tarnowskie sarkofagi są jedne z najpiękniejszych pod względem artystycznym, wykończenia.

Renowacja sarkofagów z kompleksowymi badaniami może kosztować nawet pół miliona złotych.

Sensacyjne odkrycie w krypcie Ostrogskich. Chodzi o żonę księcia

Exit mobile version