Tarnów świętuje swoje urodziny

423735719 1110515703471476 4959673624147024126 n

Miasto pod Górą św. Marcina obchodzi 694. rocznicę lokacji oraz 900-lecie pierwszej wzmianki o Tarnowie. 7 marca 1330 roku Spycimir Leliwita otrzymał przywilej na założenie miasta od króla Władysława Łokietka.

Była Msza święta w intencji Spycimira Leliwity, złożenie kwiatów pod pomnikiem króla Władysława Łokietka, happening historyczny, przekazanie aktu lokacyjnego dla Tarnowa oraz tort urodzinowy.

Mieszkańcy w rozmowie z reporterką Radia RDN Małopolska, życzą miastu przede wszystkim powrotu młodych do rodzinnego miasta i inwestorów.

– Żeby był dobrym, wspaniałym miastem, żebyśmy byli z niego dumni. – Życzę, aby tworzyło perspektywy dla młodych ludzi. Potrzebne są nowe inicjatywy, które otworzą to miasto na ludzi młodych, żeby ci ludzie młodzi mogli się tu rozwijać, mogli pracować, żeby to miasto nie odpychało. Po prostu, żeby nasz Tarnów był miastem przyjaznym. – Żeby zaczęło myśleć o ludziach którzy są inwalidami, mają jakieś kontuzje, dlatego, że chodząc po naszych chodnikach naprawdę można się poprzewracać. – Aby otworzył się na młodych ludzi, żeby zaczął znowu tętnić życiem i aby otworzył się na poszukujących pracy. – By młodym ludziom się dobrze żyło. – Inwestorów, przedsiębiorców którzy postawiliby to miasto na nogi i inwestorów, którzy przyciągnęliby do miasta młodych ludzi, studentów, którzy wyjechali na studia, by wrócili i pomogli w rozwoju miasta.

W Sali Lustrzanej odbyła się konferencja 'Miasto na warsztat’.

Podczas konferencji po raz pierwszy zaprezentowany został Tarnowski Szlak Maszkaronów.

– Szlak Maszkaronów rzecz absolutnie nowa, którą zrealizowaliśmy z czternastoma tarnowskimi artystami. Oryginalne maszkarony są na tarnowskim Ratuszu, a te nowe maszkarony przyjazne, sympatyczne zamieszkają w przestrzeni Starego Miasta. Bardzo się cieszę, że ta data zbiegła się z prezentacją szlaku maszkaronów i myślę, że już do końca marca będą wszystkie maszkarony zamontowane na swoich stanowiskach

– mówi dyrektor Biura Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Tarnowa Maria Zawada-Bilik.

Konferencję otworzyła prelekcja 'Niegdyś 'przeciw’, teraz 'za’ – wrocławski krasnal, jako alternatywa w rozwoju miasta’, którą wygłosił dr inż. Paweł Pach z Politechniki Wrocławskiej.

Jak mówił w rozmowie z RDN Małopolska, Maszkarony mają szansę stać się fenomenem podobnym do wrocławskich Krasnali.

– Jest sporo gmin, które budują na bazie takich figurek małej architektury z mniejszymi lub większymi sukcesami. Czasami istotne jest, jak bardzo osadzone te figurki, te postacie są w miejscu, w tożsamości tego miejsca. Tutaj trzeba powiedzieć, że Maszkarony tarnowskie zdecydowanie, kolokwialnie mówić 'siedzą” w mieście i można powiedzieć, że są zdecydowanie rozpoznawalne i powiązane tylko i wyłącznie z tym miejscem.

Dyskusje panelowe otworzył temat 'Mała architektura w służbie miasta – rola obiektów małej architektury w budowaniu marki miasta’.

Jak podkreśla biorący udział w panelu urbanista dr inż. arch. Marcin Michalski, rola małej architektury to wartość, która jest niedoceniana.

– Mała architektura w mieście tworzy tak naprawdę tożsamość miejsca, powoduje, że miasta stają się wyjątkowe, a w dobie globalizacji ta wyjątkowość zostaje zatracana. Myślę, że to jest ciekawy temat, żeby Tarnów w dobie takiej globalizacji i konkurencji miast miał swoją markę, która stanie się rozpoznawalna jak w wielu innych, choćby we Wrocławiu jeśli chodzi o Krasnale. Na pewno może to być ciekawa rzecz, rozpoznawalna uwzględniając pewien kontekst historyczny ale też może być w takim nowym wydaniu, który prowadzi Tarnów w jakimś ciekawym kierunku jeśli chodzi o identyfikację wizualną.

Ostatni z paneli dyskusyjnych dotyczył dostosowania miast do potrzeb starzejącego się społeczeństwa. Jak mówi jeden z panelistów urbanista dr inż. Adrian Porada z Politechniki Wrocławskiej, miasto powinno być przyjazne dla mieszkańców w każdym wieku.

– Trochę do lamusa odchodzi koncepcja podziału życia na takie etapy. Mamy etap młodości, dorosłości i wieku podeszłego. Natomiast trzeba patrzeć na życie i na funkcjonowanie w mieście w kontekście takiej ciągłości. To znaczy, że miasto powinno być dostosowane do każdego etapu naszego życia tak naprawdę i umożliwiać płynne przechodzenie pomiędzy różnymi etapami i nie ograniczać naszego funkcjonowania na żadnym z tych etapów.

W tarnowskim ratuszu zaprezentowano Rocznik Tarnowski 2023/2028 oraz publikacje z cyklu 'Wybitni tarnowianie’ poświęcone Tadeuszowi Tertilowi i Elżbiecie Drużbackiej.

Pierwszy dzień Urodzin Miasta Tarnowa zakończy Gala urodzinowa i koncert 'Wieczór z Jane Stirling: Szkocja Chopina’ w Zespole Szkół Muzycznych. Początek o godz. 18.

Obchody urodzin miasta potrwają do 9 marca.

Exit mobile version