Nowoczesny Ośrodek Rehabilitacji w szpitalu św. Łukasza już służy pacjentom [ZDJĘCIA]

Projekt bez nazwy 4

Oddział rehabilitacji w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie zmienił się nie do poznania

Jest więcej miejsca, lepsze warunki i nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Oddział rehabilitacji w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie zmienił się nie do poznania i po jego modernizacji w lecznicy stworzono Ośrodek Rehabilitacyjny.

W trakcie prac przebudowano fragmenty dwóch pięter szpitala, gdzie dotychczas mieściły się: zakład rehabilitacji, oddział łóżkowy i dzienny oddział rehabilitacji. Wszystko zostało połączone w całość za pomocą przewiązki i dostosowane do osób, które będą rehabilitowane.

Kierownik Oddziału Rehabilitacji Mirosława Danek-Ziaja mówi, że to wszystko przełoży się na wyższy standard świadczonych usług rehabilitacyjnych.

– Dzięki temu remontowi mamy dużą przestrzeń, doposażone oddziały i podwyższy nam się na pewno standard, zarówno dla pacjentów jak i pracowników. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo teraz są sale dwuosobowe, a wcześniej były 4-5 osobowe. Teraz sal dla dwóch osób jest czternaście i mają one pełny węzeł sanitarny przystosowany do pacjentów z niepełnosprawnościami. Pobyt u nas jest długi, bo trwa nawet do 16 tygodni, wcześniej potrafił być uciążliwy. Poprawił się również komfort pracy dla samych pracowników dlatego, że mamy teraz osobną, dużą, przestrzenną i doposażoną salę do rehabilitacji.

W nowym Ośrodku świadczone są usługi rehabilitacyjne, takie jak np. rehabilitacja oddechowa, neurologiczna i ogólnoustrojowa.

Przy okazji inwestycji zakupiono także nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, m.in. wózki inwalidzkie, łóżko do drenażu, stanowiska do tlenoterapii, kardiomonitory i pulsometry, czy różnego rodzaju sprzęt do treningów.

Remont nie sprawił, że na oddziale pojawiło się więcej miejsc, tych jest nadal 40. Jednak dotychczasowe pokoje czteroosobowe zamieniono na pokoje dwuosobowe, co zwiększyło przestrzeń pobytu pacjentów.

Całość kosztowała blisko 15 milionów złotych, z czego 10 milionów to unijne dofinansowanie, 4,3 mln złotych środki własne szpitala i 510 tysięcy pochodziło z budżetu województwa małopolskiego.

Podczas uroczystego otwarcia i poświęcenia wyremontowanych pomieszczeń dyrektor szpitala Anna Czech mówiła, że całość stała się przyjazna pacjentom.

– Przestrzeń się powiększyła, połączyliśmy wszystko przewiązką po to, aby pacjenci oddziału stacjonarnego mogli w komfortowych warunkach kontynuować swoją rehabilitację. Wnętrze stało się niezwykle przyjazne, nowoczesne i doświetlone. Posiada ono także wspaniałych specjalistów, którzy tutaj pracują.

Natomiast wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron podkreślał, że wyższy standard świadczonych usług rehabilitacyjnych, to ważna wiadomość dla tych, którzy marzą o odzyskaniu sprawności.

– To ważny moment nie tylko dla szpitala, ale i całego subregionu tarnowskiego. Ten szpital zapewnia świadczenia rehabilitacyjne dla pacjentów z trudnymi przypadkami, chociażby po operacji kręgosłupa, czy innych urazach lub udarach. To bardzo ważne, że ten nowy Ośrodek Rehabilitacji połączył hospitalizację z rehabilitacją dzienną, z zabiegami i opieką dla rehabilitacji domowej. Teraz to miejsce na najwyższym możliwym poziomie przy użyciu najnowszego sprzętu, który jest dostępny, zapewnia opiekę dla tych osób, które wręcz czekają na tą szansę przywrócenia sprawności.

Z kolei Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego zwróciła także uwagę na to, że nowe możliwości pozwolą wyspecjalizowanej kadrze szpitala wykorzystać w pełni swoje umiejętności na rzecz rehabilitacji pacjentów.

– Wchodząc tutaj byłam pod wielkim wrażeniem tego miejsca. Myślę, że każdy szpital marzyłby właśnie o takim ośrodku rehabilitacyjnym, wyposażonym w taki sposób. Jednak najważniejszy jest personel medyczny. Działania, które podejmujemy jako zarząd województwa małopolskiego, podejmujemy również dla personelu placówek medycznych. Po to, aby mieli odpowiednie warunki do pracy i mogli wykorzystywać swoje umiejętności wykorzystując właśnie ten zakupiony sprzęt.

Powierzchnia, która została remontem na rzecz stworzenia Ośrodka Rehabilitacja to ponad dwa tysiące metrów kwadratowych.

Z usług Szpitala św. Łukasza, w tym z pomocy rehabilitacyjnej, korzystają pacjenci z powiatów tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego i bocheńskiego, a nawet z Podkarpacia tj. Dębicy, Mielca czy Jasła. Łącznie jest to około pół miliona mieszkańców, których swoim zasięgiem obejmuje szpital.

Exit mobile version