Małopolska. 13 tys. wniosków o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia

Seniorzy12

fot. zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com

Duże zainteresowanie nowym świadczeniem dla osób z niepełnosprawnościami. Przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie Renata Grochal powiedziała Radiu RDN Małopolska, że dotychczas wpłynęło ponad 13 tys. wniosków o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. Wydano ponad 400 decyzji.

– Wnioski są rozpatrywane są w terminie trzech miesięcy od dnia jego złożenia. Jeżeli ten termin zostanie wydłużony to strona zostanie o tym poinformowana pisemnie. W delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie można składać wnioski, a na przełomie marca i kwietnia zostaną zorganizowane składy ustalające poziom potrzeby wsparcia. Wszystkie osoby otrzymają informacją o terminie, w którym mają się stawić, bądź o terminie, kiedy komisja przybędzie do domu osoby z niepełnosprawnością.

We wnioskach zdarzają się także błędy.

– Nie ma ich dużo. Najczęściej brakuje podpisu pod wnioskiem lub upoważnienia, jeżeli osoba składa wniosek w imieniu osoby z niepełosprawnością. Taka osoba powinna załączyć stosowne upoważnienie.

Niektórzy narzekają, że trudno się dodzwonić na infolinię, która jest poświęcona świadczeniu wspierającemu.

– Codziennie jest bardzo duże zainteresowanie. Rzeczywiście czasami ciężko jest się dodzwonić. Reagujemy na bieżąco i zwiększamy liczbę pracowników.

Wnioski można wysyłać do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie przy ul. Basztowej 22. Przyjmują je powiatowe i miejskie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności i delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie i Nowym Sączu.

Mając ustalony poziom potrzeby wsparcia można wnioskować do ZUS-u o świadczenie wspierające. Wynosi ono do 220 procent renty socjalnej, po waloryzacji to prawie 4 tys. zł.

W tym roku o świadczenie mogą wnioskować osoby, które uzyskały od 87 do 100 punktów., w przyszłym od 78 do 86 punktów, w 2026 od 70 do 77 punktów. Wysokość świadczenia jest uzależniona od liczby uzyskanych punktów.

Infolinia w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia 12 39 21 420.

Exit mobile version