Msza Święta – centrum życia religijnego

kosciol msza

fot. archiwum

Wprowadzanie V Synodu w życie należy zasadniczo rozpocząć od tego, ażeby liturgia zajmowała w życiu wspólnoty i wiernych należne miejsce oraz by zachowywana była godność jej celebracji – napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż w liście pasterskim. Za kilka tygodni, dokładnie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, wejdzie w życie prawo diecezjalne, będące owocem V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Biskup podkreśla w liście, że we wspólnocie parafialnej Msza Święta, sprawowana zwłaszcza w niedziele i święta, zajmuje miejsce uprzywilejowane i stanowi centrum życia religijnego. Jest mowa m.in. o stroju.

– Gdy chodzi o ubiór, to niestety coraz bardziej zatraca się wyczucie, w jakim stroju można iść do kościoła, a w jakim po prostu nie wypada. Strój oddaje nasz stosunek do rangi wydarzenia, w którym uczestniczymy i jest wyrazem szacunku wobec innych – czytamy w dokumencie.

Biskup zachęca, aby na Mszę św. udawać się odpowiednio wcześniej, gdyż to pozwala wyciszyć się wewnętrznie. Istotna jest stała troska o jak najlepsze przygotowanie każdej celebracji Mszy Świętej, zwłaszcza niedzielnej i świątecznej.

Charakterystycznym rysem duchowości w diecezji tarnowskiej jest pobożność eucharystyczna oraz wiara wyrażająca się w głębokiej czci wobec Najświętszego Sakramentu. – Mając to na uwadze, podtrzymujemy utrwalaną już w naszej diecezji praktykę adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Nie należy jednak opuszczać z tego powodu homilii podczas Mszy Świętej, a modlitwa adoracyjna winna być modlitewną kontynuacją treści rozważanych w czasie Liturgii Słowa. Gorąco zachęcam do wprowadzania w parafiach naszej diecezji adoracji Najświętszego Sakramentu w dni powszednie – pisze bp Andrzej Jeż.

V Synod nakazuje także, aby modlitwy odmawiane do tej pory przed błogosławieństwem kończącym Mszę Świętą, były przeniesione na czas po błogosławieństwie. – Przeniesienie to podkreśla pełnię Ofiary Eucharystycznej i nie stwarza błędnego przeświadczenia o konieczności uzupełnienia Mszy Świętej o dodatkowe modlitwy. Po błogosławieństwie końcowym warto również podtrzymywać i kultywować zwyczaj indywidualnego błogosławienia dzieci, czego nie należy jednak czynić równocześnie z przyjmowaniem przez dorosłych Komunii świętej. Postanowienia V Synodu zachęcają również, aby w parafiach jedna niedzielna Msza Święta była celebrowana ze szczególnym uwzględnieniem rodziców z dziećmi oraz całych rodzin.

Jak czytamy w dokumencie, prowadzenie duszpasterstwa w kościołach filialnych i kaplicach wymaga pewnej reorganizacji, co powodowane jest między innymi zmniejszającą się liczbą kapłanów.

Bp Andrzej Jeż prosi duszpasterzy i wiernych o przyjęcie ze zrozumieniem i w duchu posłuszeństwa uregulowań, które zostaną w tej kwestii wprowadzone od 1 czerwca specjalnym dekretem.

List pasterski Biskupa Tarnowskiego w związku z wejściem w życie ustawodawstwa V Synodu Diecezji Tarnowskiej będzie czytany w kościołach w niedzielę 3 marca.

Exit mobile version