To już pewne – dziesięć szkół znika z mapy Tarnowa

szkola 1

Sześć liceów, trzy szkoły policealne i jedno technikum w Tarnowie formalnie zostało, decyzją radnych, wyłączonych z działalności zespołów szkół i od nowego roku szkolnego znikną z mapy placówek edukacyjnych w mieście. Jak przekazuje przewodnicząca komisji oświaty Grażyna Barwacz, taka decyzja ma charakter wyłącznie formalny i jest pokłosiem wcześniejszych postanowień rady, związanych właśnie z likwidacją szkół. Głównym powodem likwidacji jest to, że te placówki od dłuższego czasu funkcjonują jedynie 'na papierze’, tzn. nie ma w nich uczniów i nie prowadzą naborów

– One powstały w sąsiedztwie placówek już istniejących od dziesięciu lat, np. Technikum Elektryczno-Mechaniczne miało koło siebie również liceum. Powstało także wiele liceów i szkół policealnych, którymi od dwóch lat uczniowie nie są nimi zainteresowani i idą do szkół, które mają długoletnią tradycję. Natomiast te likwidowane szkoły, w związku z niżem demograficznym, stały się najpierw mało popularne, a następnie całkowicie straciły zainteresowanie uczniów. Dlatego też w końcu należało to uporządkować i zrobiliśmy to jeszcze w tej kadencji.

Likwidacja dotyczy następujących szkół: VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Technicznych, IX Liceum Ogólnokształcącego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, XII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, XIII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, XVII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Budowlanych, a także XV Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Ponadto zlikwidowane zostaną szkoły policealne, do tej pory znajdujące się w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Działalność zakończy również Technikum nr 11 z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Przewodnicząca komisji oświaty przy tarnowskiej radzie miejskiej, uspokaja, że zamknięcie tych szkół nie spowoduje żadnych redukcji etatów wśród kadry nauczycielskiej.

– Nie będzie się to wiązać ze zwolnieniami, ponieważ organizacyjnie te szkoły już w ogóle nie były uwzględniane w corocznych arkuszach. Dwa lata temu po raz pierwszy padł temat likwidacji placówek, ale wówczas były wątpliwości. Przeczekaliśmy ten czas, nic się nie zmieniło w ich funkcjonowaniu, zainteresowanie uczniów nie zostało ożywione, więc teraz należało już definitywnie zamknąć ten temat.

Formalnie szkoły przeznaczone do likwidacji będą funkcjonować do 31 sierpnia. Później już oficjalnie przejdą do historii. Ze względu na brak uczniów w szkołach, nie ma konieczności zawiadamiania rodziców uczniów czy dorosłych uczniów o zamiarze likwidacji szkoły. Urzędnicy zapowiadają, że planowana likwidacja szkół w Tarnowie nie spowoduje zmian w ponoszonych przez budżet miasta kosztach na oświatę.

Exit mobile version