Bliscy osób uzależnionych też potrzebują pomocy. Ważna konferencja w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

WSB glowne

Narkotyki, alkohol, ale też nowinki technologiczne to jak się okazuje zmora tych czasów. Wraz z uzależnionymi problemy mają też ich najbliżsi. O wsparciu dla rodzin współuzależnionych dyskutowano w środę (28.02) w Nowym Sączu.

Konferencję „Wsparcie rodziny w sytuacji zagrożenia uzależnieniami” koordynowała Karolina Załęga, ekspert wojewódzki d/s informacji o narkotykach i narkomanii województwa małopolskiego. Jak powiedziała radiu RDN Nowy Sącz, spotkanie ma skutkować poszerzeniem lokalnej wiedzy w działaniu dla osób przeżywających traumę uzależnienia osoby bliskiej.

– Zaprosiliśmy sześciu prelegentów. Wśród uczestników jest 320 osób, z różnych obszarów. Są to nauczyciele, pedagodzy, psychologowie, kuratorzy sądowi, czy policjanci. Mam nadzieję, że dotrzemy do szerokiej rzeszy osób, które zajmują się pomaganiem, rehabilitacją i wychowaniem na ziemi sądeckiej.

Motywacja wśród uczestników była spora. Co chcieli wynieść z konferencji?

– Dla mnie istotne jest też to, gdzie rodzice mogą pójść, skorzystać z pomocy, aby nie byli pozostawieni sami sobie, ale mieli wsparcie na co dzień

– stwierdziła Beata Bulzak, psycholog szkolna ze szkół powiatu nowosądeckiego.

– Jestem tu, aby czerpać niezbędna wiedzę, która będzie owocować w takim codziennym funkcjonowaniu szkoły

– powiedziała Sylwia Paluch, dyrektor Szkoły Podstawowej w Maszkowicach.

A co chcieli przekazać sami prelegenci? Przede wszystkim o trudnościach tych, o których w problemie uzależnień mówi się zbyt mało.

– Dużo się mówi o osobach uzależnionych, a problem uzależnienia, to też trudności w codziennym funkcjonowaniu osoby współuzależnionej

– zauważyła jedna z prelegentek, Anna Koszyk z Centrum Terapii Uzależnień w Gorlicach.

Oni potrzebują nie tylko wsparcia psychologicznego, czy terapeutycznego, ale też wiedzy, która pozwoli walczyć im z uzależnieniem bliskich osób. Dlaczego?

– Przyjmuje się, że inicjacja narkotykowa to już jest wiek od 10. do 12. roku życia, a okres eksperymentowania z narkotykami zaczyna się w wieku 16 lat

– powiedział nam Hubert Bracik, podkomisarz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Krakowie, który prezentował walizkę edukacyjną, dzięki której dorośli mogą poznać akcesoria używane przez młodych ludzi, którzy próbują narkotyków i chcą to ukryć przed rodzicami lub nauczycielami. Po ich znalezieniu każdemu rodzicowi i opiekunowi powinna zapalić się czerwona lampka.

Problem narkomanii, czy alkoholizmu wśród młodych wzrasta, a to może skutkować późniejszą hospitalizacją, na przykład w Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Babińskiego w krakowskim Kobierzynie.

Jak mówili uczestnicy konferencji uzależnienia to też świat wirtualny. Gry, pornografia, cyberprzemoc, czy ogólne spędzanie wielu godzin ze smartfonem, to często rzeczy, o których bliscy uzależnionych nie mają do końca pojęcia. Również o tym, że młodzi czasem nieświadomie uprawiają w sieci ekshibicjonizm.

– Mówimy właśnie o takim nagminnym udostępnianiu swoich danych osobowych, czy beznamiętnym wrzucanie wszelkich informacji o sobie, czasem bardzo wrażliwych

– komentuje inny krakowski policjant, podinspektor Wojciech Chechelski.

Uzależnienia od konkretnych substancji, często mieszają się właśnie z uzależnieniami behawioralnymi i rodzą dalsze kłopoty. To wszytko powoduje, że potrzebne są tego typu wydarzenia i wypracowanie jednolitego programu pomocy, o czym mówiła radna województwa małopolskiego, Marta Mordarska.

– W tym kierunku zdążamy, budując takim system poprzez pracę organizacji pozarządowych, ale również poprzez pracę eksperta wojewódzkiego, który w całej Małopolsce wprowadza różne treści edukacyjne. Chodzi o seminaria, warsztaty, czy konferencję, jednocześnie linkując i łącząc instytucje, które mogą pomagać.

Konferencja, której organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, odbyła się w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu.

Exit mobile version