29 lutego panny proszą panów o rękę! Po co nam rok przestępny?

kalendrarz

Nie 28, a 29 dni zobaczymy w lutym na kartach kalendarza. To pokłosie roku przestępnego, który wypada właśnie w 2024 roku. Daje on nam jeden dzień więcej, co oznacza, że ten rok będzie miał 366 dni.

Astronom i specjalista do spraw popularyzacji nauki w Pasażu Odkryć Centrum Nauki i Techniki w Tarnowie Sławomir Korba, tłumaczy, że z punktu widzenia przyrody ten dodatkowy dzień nic nie zmienia. Jest jednak potrzebny, żeby wyrównać ruch ziemi wokół własnej osi z całym rokiem.

– Gdyby ilość obrotów wokół swojej osi była wielokrotnością obrotów ziemi wokół słońca, nie byłoby takiej potrzeby. Ludzie przyzwyczaili się do 24 -godzinnego cyklu dobowego, przyzwyczaili się, że ziemia obiega słońce mniej więcej raz na 365 dni, nie jest to dokładnie tyle, więc, żeby wyrównać pewne niedogodności, nadmiarowy czas trzeba wprowadzić raz na jakiś okres, raz na cztery lata, może być inaczej, tak się umówiliśmy, że raz na cztery lata będzie dodatkowy dzień, właśnie po to, żeby zgadzały nam się obroty ziemi wokół swojej osi z rokiem.

Historia roku przestępnego sięga starożytności.

Obecnie stosuje się kalendarz gregoriański, czyli rachubę wprowadzoną w 1582 przez papieża Grzegorza XIII. Wyznacza ona lata przestępne, które są podzielne przez 4 i przez 400, ale niepodzielna przez 100.

Z rokiem przestępnym wiąże się też wiele ciekawostek, także z życia kościelnego. Jedna z nich sięga V wieku naszej ery i dotyczy zamążpójścia – mówi Agata Muniak – Biernat, specjalista ds. popularyzacji nauki w Pasażu Odkryć Centrum Nauki i Techniki w Tarnowie.

– Św. Patryk po informacji, którą otrzymał od św. Brygidy, która zaś została poinformowana przez panny, które długo pozostawały niezamężne, aby odwrócić zwyczaj oświadczyn i zasugerować pannom na wydaniu, że dnia 29 lutego mogą swoich ewentualnych wybranków prosić o rękę. Doszło to do skutku, biskup Patryk na Wyspach Brytyjskich dozwolił takiego procederu.

Z kolei w 1288 roku parlament irlandzki przyjął dekret, że panny 29 lutego, czyli w roku przestępnym, mogły prosić kawalerów o rękę, a jeśli spotkały się z odmową, musiały dostać finansową rekompensatę.

Około 4 mln ludzi na całym świecie urodziło się 29 lutego. Przyjęto, że każdy, kto ma urodziny w roku przestępnym, w pozostałe lata świętuje dzień wcześniej 28 lutego.

W Stanach Zjednoczonych co cztery lata odbywa się specjalny festiwal dla osób, które urodziły się 29 lutego.

Kolejny rok przestępny będzie za cztery lata, czyli 2028 roku.

 

Posłuchaj całej rozmowy ze Sławomirem Korbą:

Exit mobile version