Tarnowskie obchody 82. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej i powołania Armii Krajowej

S2ZbtPqF

Podpułkownik Łukasz Ciepliński ps. Pług, czy Rotmistrz Witold Pilecki, autor tak zwanych Raportów Pileckiego. To tylko dwaj z wielu Żołnierzy Armii Krajowej, którzy ginęli i walczyli za Ojczyznę w szeregach AK. Dziś w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci tarnowianie, przedstawiciele władz i organizacji spotkali się, aby upamiętnić 82. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej i powołania Armii Krajowej.

Prezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ryszard Żądło, przypomina, że podstawą, dzięki której było możliwe powstanie Armii Krajowej był Związek Walki Zbrojnej.

– Działający przez kilka lat ZWZ realizował wiele działań dywersyjnych, również działań Polskiego Państwa Podziemnego. Ale dochodzi do momentu, gdy struktury ramienia zbrojnego polskiego państwa podziemnego są tak mocne, że 14 lutego Generał Władysław Sikorski, wódz naczelny sił zbrojnych na zachodzie, wydaje rozkaz o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową jako regule wojsko walczące w Polsce w konspiracji. Od tego czasu mówimy o Armii Krajowej. Był to też proces zjednoczenia wielu organizacji niepodległościowych, około 200. Armia Krajowa była fenomenem w skali Europy.

Jak mówi Ryszard Żądło, żołnierze walczący w konspiracji, w szeregach AK napotykali wiele trudności i poświęcali życie dla Ojczyzny, dlatego powinniśmy pielęgnować pamięć o wydarzeniach związanych z Armią Krajową.

– Głód, ukrywanie się w ziemiankach, spanie w lesie i ciągłe zagrożenie. Niemcy inwigilowali struktury Polskiego Państwa Podziemnego, pojawiali się również zdrajcy. Było wiele dramatów rodzinnych, nic nie było czarno białe. Żołnierze Armii Krajowej byli więzieni przez Urząd Bezpieczeństwa, sowietów. To były trudne czasy wojny, konspiracji, życia w zagrożeniu, ale trudne czasy również były po 45. roku, po wyzwoleniu. Rząd komunistyczny gnębił żołnierzy AK, skazywał na kary śmierci. Trzeba o tym pamiętać, trzeba o tym mówić, szanować i mówić o walczących za Ojczyznę. To jest właśnie szacunek kolejnych pokoleń.

Podczas obchodów była modlitwa w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Polski Podziemnej i złożenie kwiatów przy obeliskach 16. Pułku Piechoty i Armii Krajowej. Następnie miało miejsce bezpłatne zwiedzanie oraz oprowadzanie z przewodnikiem stałej ekspozycji poświęconej Armii Krajowej.

Exit mobile version