25 lat wydawnictwa Promyczek. Słowem i obrazem niosą Ewangelię najmłodszym [ZDJĘCIA]

promyczek 25 lecie 02 2024051

Od lat trafia do dzieci z treściami ewangelicznymi – nie tylko słowem, ale też obrazem. Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Promyczek świętuje 25-lecie istnienia. Od lat wydaje czasopisma, ale stara się kształtować wiarę najmłodszych również przy pomocy filmów.

Osoby związane z Promyczkiem dziękowały Bogu za ćwierć wieku istnienia wydawnictwa podczas Mszy świętej w sądeckiej bazylice św. Małgorzaty. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji tarnowskiej, biskup Andrzej Jeż.

W rozmowie z naszym radiem podkreślił, że jest wdzięczny dyrektorowi wydawnictwa ks. Andrzejowi Mulce oraz całemu zespołowi za to, że od 25 lat docierają z Ewangelią do najmłodszej grupy diecezjan.

– Oni też potrzebują tego przekazu. Jest to o tyle trudne, że do dzieci nie jest łatwo dotrzeć – zwłaszcza w kulturze, w której często wypiera się treści religijne. Tym bardziej wydawanie periodyków oraz stworzenie filmoteki ma sens.

Biskup Andrzej Jeż podkreślał też rolę słowa pisanego w rozwoju młodego człowieka. Wynika to z badań prowadzonych w wielu krajach.

– Czytanie, słuchanie sprawia, że młody człowiek się rozwija – zwłaszcza w kwestii wyobraźni i logicznego myślenia. Równocześnie mamy teraz cywilizację obrazkową – cofamy się do okresu jaskiniowego, ale nie możemy tego nie zauważyć. Stąd bogata filmoteka wydawnictwa Promyczek, która jest odpowiedzią na współczesne potrzeby, chęć oglądania, patrzenia, słuchania

– podkreślił biskup Andrzej Jeż.

Przy okazji jubileuszu rozmawialiśmy też z osobami związanymi z wydawnictwem.

Katarzyna Pawłowska, redaktor prowadzący w miesięcznikach Promyczek Dobra i Mały Promyczek pracuje tu już od 10 lat. Jak podkreśla wydawnictwo jest dynamiczne, a dyrektor ks. Andrzej Mulka ma milion pomysłów na minutę. Część z nich udaje się zrealizować. Przykładem jest rozpoczęcie publikowania Małego Promyczka dla przedszkolaków.

Katarzyna Pawłowska zaznacza, że czytanie miesięczników może być wymagające dla dziecka.

– Może być sytuacja, gdy czytelnik ma jakieś pytanie, może nie rozumie jakiegoś słowa i pyta rodzica, co tworzy przed nimi więź. Miesięczniki rozwijają wrażliwość, słownictwo. Powinniśmy dbać o to, by dzieci czytały.

Jak podkreślają przedstawiciele wydawnictwa Promyczek, w dobie wszechobecnych filmów i przyciągających uwagę obrazków, trzeba się bardzo postarać, by zachęcić dzieci do czytania. Miesięczniki muszą być tworzone w sposób bardzo atrakcyjny, również z ciekawymi ilustracjami.

Oficjalnie wydawnictwo Promyczek działa od 25 lat, a konkretnie od 1 lutego 1999 roku, gdy powołał je ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc. Katolickie czasopismo dla dzieci powstawało już przy parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu przez 8 lat przed powołaniem wydawnictwa.

Pisaliśmy o tym tutaj: KLIK.

Zobacz zdjęcia z 25-lecia Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej:

25-lecie Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej Promyczek (3.02.2024)

Zespół Promyczki Dobra wystąpił podczas Mszy świętej:

Exit mobile version