Nowy Sącz: Uczniowie ruszą do szkół mówić o cyberbezpieczeństwie swoim kolegom

pixabay 1

fot. pixabay

Phishing, hackowanie, czy biały wywiad. To tylko niektóre z zagrożeń w Internecie o jakich swoim młodszym koleżankom i kolegom chce opowiedzieć trzech uczniów z Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu. Zamierzają ruszyć do szkół w regionie, ale mieć też do tego dobry sprzęt. Szukając placówek chętnych do wysłuchania prelekcji, proszą też o wsparcie finansowe swojego projektu.

Uczniowie tzw. kolejówki uczestniczą w ogólnopolskiej olimpiadzie 'Zwolnieni z Teorii’. W jej ramach zainicjowali projekt 'Hack’em – czyli krótko o cyberbezpieczeństwie’. Prelekcje o zagrożeniach chcą przedstawić uczniom szkół podstawowych, a być może też swoim rówieśnikom.

Jak podkreślają zagrożeń jest dużo.

– Włamanie na konto bankowe, kradzież danych z mediów społecznościowych. Są też różne e-maile, które  mogą przyjść na skrzynkę odbiorczą, lub różne reklamy, które mogą pojawić się na stronie internetowej. Nie należy w coś takiego wchodzić

– wylicza tylko tych kilka podstawowych, jeden z inicjatorów pomysłu, Bartłomiej Majoch.

Duże znaczenie mają też media społecznościowe, bo uczniowie chcą uczulać właśnie w kwestii odpowiedzialnego korzystania z takich portali.

 

– Szczególnie młodzi ludzie udostępniają w mediach społecznościowych wszystkie swoje zdjęcia i wszystko co robią. Ktoś to może chcieć przeciwko nim wykorzystać i zaszantażować poprzez dojście do prywatnych danych. To można zrobić na przykład za pomocą tak zwanego 'białego wywiadu’, czyli OSINT-u. To jest po prostu wykorzystywanie nawet zwykłej przeglądarki internetowej i dowiedzenie się bardzo prywatnych rzeczy, o których nie chcielibyśmy, żeby ktoś się dowiedział.

– ostrzega kolega Bartka, Jakub Bomba.

Uczniowie z nowosądeckiej 'kolejówki’ chcą ruszyć z projektem po feriach. Szukają teraz zainteresowanych szkół, w których przeprowadzą prelekcje. Na wykładach młodzi informatycy będą chcieli wprost pokazać, jak może wyglądać przejęcie jakichś danych czy próba hackowania.

Chłopcy potrzebują pomocy, aby pokazy były nie tylko atrakcyjne, ale też możliwe. Zorganizowali zbiórkę na zakup sprzętu. Jakiego?

– Zbiórkę do naszego projektu, żeby zakupić potrzebny sprzęt do jego realizacji. Zbiórka uruchomiona jest na stronie zrzutka.pl. Tam jest cały opis naszego projektu. Zakupiony sprzęt pozwoli do realizacji części praktycznej prelekcji

– mówi Wiktor Hajduk.

Bartek, Wiktor i Kuba już zbierają pieniądze i czekają na wsparcie do połowy lutego. Link do zbiórki można znaleźć na stronie www.hackem.pl

Exit mobile version