Nowe świadczenie wspierające. Komu się należy?

419379815 342581675325843 5980515277458196451 n

Anna Górska

Świadczenie wspierające to nowa forma wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem uzyskania świadczenia jest uzyskanie od Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia.

Jak mówiła w Pulsie Regionu dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Anna Górska, aby otrzymać tę decyzję należy złożyć wniosek.

– Te pytania są dość szczegółowe i tutaj trzeba się na spokojnie zastanowić co komu sprawia trudność, bo rzeczywiście nawet mając orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności to dla jednego będzie trudność w poruszaniu, a dla drugiej osoby z tym znacznym stopniem trudność będzie inna, dysfunkcja będzie sprawiała problem. Tutaj należy na spokojnie z kimś bliskim, z kimś kto się daną osobą opiekuje wypełnić ten kwestionariusz.

Świadczenie wspierające wynosi od 636 zł do 3495 zł miesięcznie i zależy od liczby przyznanych punktów. Procedura uzyskania świadczenia składa się z kilku ważnych kroków, które należy wykonać w ścisłej kolejności, dodaje Anna Górska

– Należy złożyć wypełniony kwestionariusz oceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem. To jest ten kwestionariusz który ma 11 stron. Do tego należy dołączyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, Należy dołączyć także kopię orzeczenia o niepełnosprawności i dokument potwierdzający status opiekuna prawnego, kuratora osoby z niepełnosprawnością która go reprezentuje. To jest to upoważnienie do reprezentowania jeżeli osoba jest ubezwłasnowolniona.

W 2024 roku świadczenie wspierające otrzymają wyłącznie osoby, które uzyskają od 87 do 100 punktów w skali oceny wsparcia, czyli największą liczbę punktów. Osoby z niepełnosprawnościami, które uzyskają w decyzji co najmniej 70 pkt poziomu potrzeby wsparcia, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające, jeżeli opiekunom tych osób przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna, w związku ze sprawowaniem opieki. W 2025 roku o świadczenie wspierające mogą ubiegać się osoby, które mają od 78 do 86 punktów po ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. W 2026 osoby, od 70 do 77 punktów.

Cała rozmowa:

Exit mobile version