Coraz więcej gmin korzysta z komunikacji autobusowej Kolei Małopolskich

418834122 1423006748293973 5963123975382051133 n

Coraz więcej gmin korzysta z komunikacji autobusowej Kolei Małopolskich

Autobusy z napisem Małopolska to coraz częstszy widok na drogach powiatu tarnowskiego, a będzie ich znacznie więcej. Od stycznia ruszyły przewozy w gminie Lisia Góra i gminie Wietrzychowice, a od marca przewozy pojawią się w gminie Skrzyszów i gminie Ryglice.

Koleje w tym roku planują zwiększyć liczbę linii z 39 do 50, we współpracy z lokalnymi samorządami, tak aby wyjść naprzeciw potrzebom, które zgłaszają mieszkańcy poszczególnych regionów.

Uruchomione zostaną nie tylko nowe linie, jak w gm. Skrzyszów czy Ryglice, ale rozwijane będą również te istniejące. Jak mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, przykładem jest komunikacja na terenie Wietrzychowic, która cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

– Autobus linii dowozowych z gminy Wietrzychowice jest nowym połączeniem, bo tam rzeczywiście było to wykluczenie komunikacyjne. Od mieszkańców, którzy podróżują tą linią był uwagi, że interesuje ich nie tylko kierunek na Brzesko, ale również na Tarnów poprzez gminę Żabno. To są propozycje warte uwagi i będziemy je analizować. Jeśli się nic nie zmieni to być może uda się zakontraktować dofinansowanie tych przewozów na kolejne lata. Cały czas będziemy te linie rozwijać, bo dla tych linii dokładamy także większą liczbę połączeń kolejowych.

Połączenia są częścią Małopolskich Linii Dowozowych, które mają na celu sprawić, aby autobusem Kolei Małopolskich dojechać jak najbliżej dworca PKP i przesiąść się do pociągu.

Dużym usprawnieniem w tej komunikacji było wydzierżawienie przez Urząd Marszałkowski dworca autobusowego nieopodal stacji PKP w Tarnowie. W tym momencie wyjeżdża z niego siedem linii dowozowych, które miesięcznie realizują stamtąd 1900 odjazdów.

Ponowne uruchomienie tego miejsca w połączeniu z nowymi liniami Kolei Małopolskich na terenie powiatu tarnowskiego, zdaniem wicestarosty Jacka Hudymy, pozwoliło skutecznie zredukować wykluczenie komunikacyjne wielu zakątków powiatu.

– To duża radość, że po wielu latach problemów z komunikacją, o których często na spotkaniach mówili mieszkańcy, udało się tę sytuację rozwiązać. Realizujemy projekt Małopolskich Linii Dowozowych, a udostępnienie dworca autobusowego w Tarnowie jest bardzo ważnym wydarzeniem. Ten projekt obejmuje wiele gmin, które potrafią ze sobą współpracować i z Urzędem Marszałkowskim. To jest dla nich kluczowe, że ten dworzec funkcjonuje, bo jest on w bezpośrednim sąsiedztwie pociągów Kolei Małopolskich, którymi ludzie mogą dalej podróżować.

Średnio milion wozokilometrów rocznie wykonują autobusy Kolei Małopolskich po gminie Tarnów, w której od września są głównym i jedynym przewoźnikiem. To właśnie w tej oraz sąsiedniej gminie Pleśna Koleje Małopolskie realizują najwięcej przewozów.

Wójt Grzegorz Kozioł bardzo dobrze ocenia ich funkcjonowanie.

– Naszym docelowym marzeniem jest wspólna komunikacja aglomeracyjna z miastem Tarnowem. Natomiast ta forma współpracy z Urzędem Marszałkowskim spowodowała, że mieszkańcy mogą dojechać gdzie potrzebują, a uczniowie mogą dotrzeć do szkół. Ulgi mamy zachowane, jakość autobusów może nie jest rewelacyjna, ale bardzo dobra, a ceny biletów są w normie. Więc jestem z tego wszystkiego zadowolony, bo Małopolskie Linie Dowozowe zafunkcjonowały dobrze na terenie gminy Tarnów.

W najbliższym czasie mogą się pojawić linie z Pogórskiej Woli i Łękawicy do Tarnowa. W tej sprawie wciąż trwają rozmowy z Kolejami Małopolskimi.

Zastępca dyrektora Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Krystian Zieliński, mówi, że głównym założeniem Małopolskich Linii Dowozowych jest umożliwienie mieszkańcom dojazdu do pociągów, a dzięki nim dalej w świat.

– Oczekiwania chyba wszystkich gmin w stosunku do nas są takie, żebyśmy uruchamiali kolejne linie. Staramy się utrzymywać model, który przyjęliśmy w województwie, głównych ciągów, czyli linii kolejowych i dowozów do nich. Na przykład, mieszkańcy gminy Iwkowa, którzy w ten sposób nie byli skomunikowani, też od tego roku mogą dojeżdżać np. do Bochni. Dla nas zawsze głównym celem jest dowożenie pasażerów do kolei i otwarcie poprzez to danej gminy na świat.

Funkcjonowanie Małopolskich Linii Dowozowych na terenie gmin powiatu tarnowskiego podsumowano podczas konferencji prasowej na tarnowskim dworcu autobusowym.

Tarnów. Znów można korzystać z dworca i ciepłej poczekalni

Exit mobile version