Z głębokiej biedy dotarł na salony. Wincenty Witos urodził się i dorastał pod Tarnowem

Witos adressing crowd

Wincenty Witos, fot. wikipedia.org

Człowiek, który był na ustach całej Polski, który przyczynił się do jej odbudowy i odzyskania niepodległości, a potem bronił jej w 1920 będąc premierem kraju, urodził się i dorastał w ubogiej rodzinie w podtarnowskich Wierzchosławicach. To właśnie w regionie tarnowskim Wincenty Witos spędził znaczą część swojego życia i pozostawił w nim swój ślad.

21 stycznia 2024 roku przypadnie 150. rocznica jego urodzin. Z tej okazji decyzją Sejmu i Senatu RP 2024 rok ustanowiony został rokiem Wincentego Witosa.

Jak mówił podczas audycji Słowo za Słowo wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz, Witos urodził się w przysiółku Dwudniaki i zaczynając z niczym zaszedł na salony Polski i Europy.

– Wincenty od najmłodszych lat ciężko pracował pomagając ojcu. Do szkoły poszedł później, bo ktoś musiał pracować i wypasać krowę. Olbrzymią wiedzę, którą posiadł, była efektem jego samokształcenia i olbrzymiej pracy, którą w to włożył. Warto dodać, że jego rodzice byli niepiśmienni. Wyrósł z galicyjskiej biedy pracując sam nad sobą, miał cechy lidera oraz przywódcy i odpowiednio je wykorzystał.

Zanim Wincenty Witos został premierem Polski, swoją karierę polityczną rozpoczął właśnie w Wierzchosławicach, gdzie od 1908 do 1931 roku pełnił funkcję wójta.

Andrzej Mróz podkreśla, że był bardzo szanowany przez mieszkańców i w każdych kolejnych wyborach zostawał przez nich wybierany na te stanowisko.

– Witos bardzo mocno zjednoczył ludzi i mieszkańców gminy. Pracował na rzecz tego społeczeństwa. Założył m.in. kasę pożyczkową, był twórcą młyna w Wierzchosławicach, wybudował Dom Ludowy, który do dziś służy mieszkańcom. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale ta rzeczka przy lesie ‘Ulga’ to tak naprawdę nie rzeczka, ale kanał Ulgi, który za kadencji wójta Witosa został wybudowany po to żeby odprowadzać nadmiar wody i odzyskać tereny do upraw rolnych.

Wincenty Witos był też założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchosławicach. Ponadto przyczynił się do rozwoju lokalnej wsi walcząc o uwolnienie rolników od wysokich opłat, co mu się udało.

Jak przekazuje wójt Andrzej Mróz, Wincenty jednoczył chłopów i budował w nich tożsamość narodową w trakcie zaborów, a ci go słuchali, bo on sam był jednym z nich.

– Skoro sam wyrósł z biedy i ciężko pracował w lesie to rozumiał dolę chłopa, człowieka, który nie był bogaty i o wszystko musiał walczyć. To powodowało, że ta pomoc chłopom była szczera i widział jakie są ich potrzeby, stąd jego reakcje, jak np. kasa pożyczkowa, która ułatwiała rozwój gospodarstw.

To przyczyniło się do tego, że kiedy potem był premierem w 1920 roku i na Polskę zmierzali bolszewicy, właśnie ci chłopi zareagowali na jego odezwę i ruszyli wówczas bronić niepodległości.

Z okazji zbliżającej się 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w gminie Wierzchosławice zaplanowano z tej okazji uroczystości.

Rozpoczną się 21 stycznia o godzinie 9:30 Mszą w kościele w Wierzchosławicach. Następnie zebrani goście złożą kwiaty przy grobie Witosa, a dalsza część obchodów odbędzie się w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach.

Zostaną tam wręczone medale dla zasłużonych dla gminy, będzie prezentacja wydawnictwa IPN-u na temat Witosa, sesja naukowa o nim, a finałem o 14:30 będzie odsłonięcie tablicy upamiętniającej 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa

Wierzchosławice. Rok 2024 rokiem Wincentego Witosa

Ogólnopolskie Obchody 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Exit mobile version