Jaki mijający rok był dla poszukujących pracy w Tarnowie i regionie? Urząd Pracy ma nowe dane

PUP Tarnow

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie

To był kolejny z rzędu rok korzystny dla osób poszukujących pracy – w ten sposób mijające dwanaście miesięcy podsumowuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Stanisław Dydusiak podkreśla, że liczba bezrobotnych systematycznie spada.

– Z jednej strony te dane charakteryzuje przede wszystkim liczba osób bezrobotnych. Na koniec listopada to była liczba około 5,8 tysiąca, z czego 2 tysiące w samym Tarnowie, a pozostała część z powiatu. To są liczby najmniejsze chyba od naprawdę wielu lat. Nawet patrząc na rok poprzedni, jest to blisko 600 osób mniej zarejestrowanych. Drugim czynnikiem jest stopa bezrobocia. W mieście Tarnowie wynosi 4 procent, natomiast 6,2 procent w powiecie. Przy średniej, jaka w kraju wynosi 5 procent, są to na pewno dane korzystne.

W mijających dwunastu miesiącach udało się uniknąć zwolnień grupowych. Co prawda spore redukcje etatów są niemal co miesiąc na Tamelu, ale jak mówi dyrektor PUP, formalnie nie spełnia to warunków zwolnień grupowych.

Urzędnicy jednocześnie przekazują, że również sporo pracodawców z regionu i nie tylko przedstawiało swoje oferty dotyczące zatrudnień. Do grudnia pojawiło się ich niemal 7 tysięcy.

– Na naszym rynku jednak dominują oferty dla pracowników fizycznych. Jeżeli byśmy chcieli wymieniać, to byśmy poszli w pracowników budowlanych w różnych dziedzinach, sprzedawców, magazynierów, opiekunów do osób starszych, specjalistów do spraw marketingu i handlu. Później wymienionych mamy ślusarzy, spawaczy. Ofert pracy w tych kierunkach mamy dość sporo

– wymienia Stanisław Dydusiak.

O ile sama liczba ofert pracy może cieszyć, tak oferowane wynagrodzenie w zdecydowanej większości z nich oscyluje w okolicach najniższej krajowej.

Przez cały rok popularnością cieszyły się także dofinansowania przekazywane przez Powiatowy Urząd Pracy dla osób, rozpoczynających działalność gospodarczą.

– Około 450 osób złożyło wniosek na dotację na rozpoczęcie działalności. W większości są one rozpatrywane pozytywnie. To jest ta jedna z podstawowych form, która od lat cieszy się dużą popularnością. Dofinansowania mają także wspaniałe efekty, bo ponad 90 procent tych ludzi po roku czy dwóch latach dalej prowadzi działalność i ją rozwija, korzystając z innych form pomocowych z urzędu, jak na przykład składanie wniosków na doposażenie dodatkowego stanowiska pracy. Inną formą, z której korzystają pracodawcy, a najbardziej aktywną od lat, są oczywiście staże. W tej kwestii w 2023 roku złożono około 700 wniosków

– dodaje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie.

Zdaniem Stanisława Dydusiaka, podobna sytuacja na tarnowskim rynku pracy będzie się utrzymywać w przyszłym roku i o ile nie dojdzie do jakichś niespodziewanych czynników, nie spodziewa się gwałtownych zmian i wzrostu bezrobocia w regionie.

Exit mobile version