Więcej ludzi w kościołach. Są najnowsze dane dotyczące praktyk religijnych

20231126 104736

61,5 proc. wiernych diecezji tarnowskiej chodzi do kościoła, a 25,8 proc. przyjmuje Komunię Świętą. To statystyki praktyk niedzielnych na podstawie liczenia wiernych w październiku 2022 roku. To najwyższe wskaźniki w Polsce. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się prezentacja wyników badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Podczas liczenia wiernych w kościołach w Polsce było więcej ludzi niż rok wcześniej. Taka tendencja była także w diecezji tarnowskiej.

– Bardzo dużo ludzi jest w kościele, mimo różnych zawirowań. 524 510 osób przyszło do kościoła. Ten współczynnik wzrósł w porównaniu z 2021 r. czyli tego pierwszego badania po czasie pandemii, kiedy spadek był duży. Teraz widzimy, że wzrosła liczba osób uczestniczących w Mszy św. o 2,5 punktu procentowego. W przypadku wskaźnika dotyczącego przyjmowania Komunii św. to jest większy wzrost, bo o prawie 4 punkty procentowe

– mówi ks. dr Michał Dąbrówka dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Najwięcej ludzi chodzi do kościoła i przyjmuje Komunię nadal w dekanacie Ujanowice. Tu frekwencja wyniosła ponad 84 proc. Wskaźnik dotyczący Komunii wynosi 40,7 proc.

Dużo ludzi chodzi do kościoła także w dekanatach: Krynica i Limanowa – ponad 82 proc.

Komunię Świętą przyjęło dużo ludzi, bo ok. 33 proc. w dekanatach: Krynica, Limanowa i Grybów.

Najmniej osób w dniu liczenia wiernych było w kościołach dekanatu Mielec – Południe, 39,7 proc. Tutaj także jest najniższy wskaźnik communicantes, który wynosi 16,1 proc.

W diecezji tarnowskiej wiara jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

– Każdy z nas ma swoją odpowiedź na pytanie dlaczego chodzi na niedzielną Mszę św. Przede wszystkim wypływa to z głębokiej wiary, potrzeby spędzenia czasu z Jezusem. Są też czynniki socjologiczne, czyli np. silna rodzina. Widać, że my rodzinami chodzimy na niedzielną Mszę św. Ponadto gorliwa praca wielu księży przez te wszystkie lata owocuje w taki sposób, że ta wiara jest silna.

Dla wielu osób w diecezji tarnowskiej wiara ma bardzo ważne znaczenie w życiu i nie wyobrażają sobie niedzieli bez Mszy św.

– Wierzę, to piękna tradycja, warto chodzić do kościoła. – U nas z dziada pradziada wszyscy w rodzinie byli ludźmi wierzącymi. Wszyscy byli ochrzczeni, wszyscy przyjęli Komunię św., bierzmowanie, sakrament małżeństwa. To rodzice nauczyli mnie pierwszej modlitwy. Taka jest moja wiara, moich dzieci i moich wnucząt.

Synod diecezjalny miał m.in. na celu ożywienie wspólnot parafialnych. Powstało Studium Parafialnej Aktywności, które przygotowuje świeckich do działania w swoich parafiach.

– Wiele osób pomaga księżom prowadzić grupy m.in. młodzież, która przygotowuje się do bierzmowania. Pomagają także księżom przy przygotowaniu rodziców do Pierwszej Komunii Świętej ich dzieci. Myślę, że im bardziej nasze parafie będą stawały się podobne do domu, w którym każdy dobrze się czuje, w którym troszczymy się o siebie, który pokazuje nam Boga, to tym bardziej ludzie będą chcieli wracać do parafii i być na niedzielnej Mszy św. Myślę, że to jest droga.

Diecezjalne wskaźniki są najwyższe w skali kraju. W dniu liczenia wiernych w 2022 roku w Mszach św. uczestniczyło w Polsce 29,5% zobowiązanych do tego katolików, zaś przystępujących do Komunii św. było 13,9%.

W roku szkolnym 2022/2023 na lekcje religii w placówkach edukacyjnych w Polsce uczęszczało 80,3% uczniów. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji przemyskiej (96,5%), tarnowskiej (96,3%) oraz rzeszowskiej (94,9%), zaś najniższy w diecezji warszawskiej (59,8%), opolskiej (63,4%) oraz łódzkiej (65,4%).

Liczba księży inkardynowanych do diecezji i eparchii w 2022 roku wyniosła 23 765, czyli 219 księży mniej niż w roku poprzednim. Najwyższą liczbę księży inkardynowanych odnotowano w diecezji tarnowskiej – 1 470, krakowskiej – 1 138 oraz katowickiej – 1004). Najmniejszymi diecezjami pod względem liczby księży (nie wliczając Ordynariatu Polowego WP) były: drohiczyńska (252), elbląska (261) i ełcka (298).

Exit mobile version