Etnograf Antoni Kroh został wyróżniony za swoją wybitną pracę dla nauki [ZDJĘCIA]

Projekt bez nazwy7 e1701341308269

Mieszkaniec Nowego Sącza Antoni Kroh otrzymał tytuł Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Przekazano go w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Etnograf urodzony w Warszawie związany jest z Karpatami i to nie tylko zawodowo.

Tytuł i równocześnie członkostwo w Towarzystwie zostało mu nadane ze względu na wybitne dokonania związane z udokumentowaniem kultury ludowej.

– Jako dziecko mieszkałem jako Warszawiak w Bukowinie Tatrzańskiej i najadłem się strasznie dużo kłopotów. Teraz z tego czerpię zyski. Dla mnie ciekawi są ludzie, dlatego, że tu mieszkam, to tutejsi ludzie. Ciekawią mnie też rozmaite zjawiska

– mówił radiu RDN Nowy Sącz sam wyróżniony.

Antoni Kroh zebrał wielki materiał etnograficzny, który pozwala rekonstruować jak kiedyś wyglądała polska wieś. Jedna z największych zasług dla tej dziedziny nauki jest też zgromadzenie kolekcji ludowej rzeźby karpackiej, która do dziś znajduje się w archiwum sądeckiego muzeum.

– Ten wniosek został najpierw jednogłośnie przyjęty na zarządzie głównym towarzystwa, a później także delegaci towarzystwa, przedstawiciele wszystkich członków również jednogłośnie ten dyplom panu Krohowi przyznali. Jest to niezwykły zaszczyt, ponieważ pan Kroh jest nie wypominając mu wieku, jednym z najstarszych etnografów, ale absolutnie wybitnych z wielką ilością publikacji książkowych

– mówi dr Łukasz Sochadzki, prezes małopolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Krakowie.

Członkowie tej organizacji nie mieli wątpliwości co do konieczności wyróżnienia etnografa. Tytuł i pamiątkowy dyplom został przekazany etnografowi w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Dodajmy, że Polskie Towarzystwo Ludoznawcze to jedno z najstarszych towarzystw naukowych w kraju i zrzesza etnologów, antropologów kultury czy muzealinków.

Exit mobile version