Akademia Tarnowska będzie kształcić przyszłych licencjonowanych trenerów siatkówki

405303048 710456131020569 3738093047318306300 n

Już wkrótce w Akademii Tarnowskiej będzie można uzyskać uprawnienia trenera siatkówki, pozwalające na prowadzenie drużyn w tej dyscyplinie na każdym szczeblu rozgrywkowym w kraju. W poniedziałek (27.11) uczelnia podpisała umowę o współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej.

Kierunek wychowanie fizyczne na tarnowskiej uczelni przechodzi wiele zmian związanych z organizacją studiów. Jedną z nich będzie możliwość wybrania w cyklu kształcenia specjalizacji trenerskiej, na której będzie możliwość uzyskania uprawnień potwierdzonych przez PZPS.

– Studenci, którzy będą mogli realizować specjalność 'instruktor piłki siatkowej’, będą z uczelni otrzymywali dokument uprawniający do prowadzenia treningów, który będzie jednocześnie dokumentem certyfikowanym przez Polski Związek Piłki Siatkowej, co jest bardzo ważnym sukcesem, że student będzie już niejako zatwierdzonym instruktorem, który będzie mógł prowadzić zajęcia z piłki siatkowej. To porozumienie bardzo nas cieszy, ponieważ jako kierunek musimy szukać podmiotów zewnętrznych, z którymi będziemy współpracowali i takim podmiotem na pewno już będzie Polski Związek Piłki Siatkowej

– mówi kierownik Katedry Wychowania Fizycznego Akademii Tarnowskiej Przemysław Markowicz.

Porozumienie oznacza, że absolwent uczelni na kierunku wychowanie fizyczne, po przejściu tego kursu, otrzyma od razu licencję i będzie mógł bez przeszkód formalnych rozpocząć pracę szkoleniową w klubie siatkarskim na każdym szczeblu rozgrywkowym w Polsce.

Jak mówi wiceprezes zarządu PZPS Andrzej Lemek, takie rozwiązanie spowoduje, że w Polsce więcej osób będzie mogło mieć uprawnienia trenerskie.

– Dla Polskiego Związku Piłki Siatkowej najważniejsza jest liczba trenerów. Dzięki temu z tego okręgu będzie ich jeszcze więcej. Dla mnie, również jako prezesa Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej, jest to ogromnie ważne i bliskie mojemu sercu. Ponadto liczy się to, że związek daje licencję, która uprawnia do trenowania zespołów na szczeblu centralnym – od Plus Ligi do samego dołu. Myślę, że korzyści będą obustronne. Siatkówka jest teraz na topie, a liczę, że będzie w tej kwestii jeszcze lepiej.

Zdaniem rektor dr hab. Małgorzaty Kołpy, zmiany tego typu pozwolą na większy rozwój studentów, co może spowodować, że młodzi będą jeszcze chętniej wybierali ofertę Akademii Tarnowskiej.

– Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest niezwykle ważny, a jeżeli dodatkowo nasi studenci zdobędą dodatkowe uprawnienia, to wyjdzie im tylko na plus. Katedra Wychowania Fizycznego zmienia program i dodaje bardzo dużą liczbę modułów. Naprawdę zapowiada się rewolucja. Myślę, że ta liczba kandydatów, która w tym roku i tak nie była mała, bo około sześćdziesięciu osób, znacznie wzrośnie, bo Katedra wiele oferuje, żeby studenci zdobywali uprawnienia w wielu dyscyplinach, ale też oprócz tego bardzo dużo modułów dodatkowych. Oczywiście to będą jakieś koszty dla uczelni, ale czego się nie robi, żeby uczelnia się rozwijała.

Nie tylko studenci będę mogli brać udział w kursie trenerskim. Dla zainteresowanych również będzie istniała możliwość zapisania się na takie zajęcia. O ile w przypadku studentów będą one darmowe, tak dla pozostałych będzie on odpłatny.

Licencjonowany kurs instruktorski w Akademii Tarnowskiej będzie prowadził znany w środowisku, doświadczony trener Marek Skrobot, obecny szkoleniowiec kobiecej i męskiej drużyny siatkarskiej AZS Akademii Tarnowskiej.

– Każdy, kto chciałby zostać certyfikowanym trenerem Polskiego Związku Piłki Siatkowej, musi mieć ukończone 18 lat, maturę, a także nie może być karany. Osoby, które podejmą się tego wyzwania, będą musiały się zalogować na platformę przygotowaną przez PZPS. Na niej jest zestaw materiałów i pytań, do których trzeba się przygotować, żeby móc zdać egzamin. Sam egzamin będzie polegał na tym, że przyjadą przedstawiciele PZPS wraz z dyrektorem Polskiej Akademii Trenerów, którzy będą weryfikować wiedzę teoretyczną i praktyczną kursantów. Przy czym musi zebrać się grupa minimum 10 osób chętnych do otrzymania takich uprawnień.

Dla Akademii Tarnowskiej podpisanie współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej jest kolejnym krokiem związanym z promocją tej dyscypliny sportu. Uczelnia od kilku lat wspiera tarnowskie 'Żyrafy’, występujące w Tauron Lidze, czyli najwyższej klasie rozgrywkowej, jako sponsor tytularny. Ponadto przez okres gry w niższych ligach, drużyna z Tarnowa swoje mecze domowe rozgrywała właśnie w hali uczelni.

Exit mobile version