’Ból rozstania nie mija’. Zbliża się Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

387463663 3730335443959134 1002963936776677719 n

Nie ma dnia, w którym bym nie myślała o synu – mówi Beata Budzik, która sześć lat temu w wypadku straciła syna. Razem z mężem Robertem byli oni gośćmi audycji Rozgryźć Kościół, w której mówiliśmy o tym jak pomagać w takich trudnych chwilach.

Takie wsparcie można otrzymać w Wał–Rudzie i Zabawie koło Tarnowa. Obok sanktuarium bł. Karoliny stoi pomnik Przejście, który upamiętnia ofiary wypadków.

– Ja tam nie chciałam jechać, a jednak to miejsce dało mi siłę, żebym zaczęła coś ze sobą robić i starać się. Gdybym tam nie pojechała to nie poznałabym ludzi, rodziców, którzy stracili swoje dzieci, którzy z nami rozmawiali, z którymi uczestniczyliśmy w warsztatach. – Pomnik upamiętnia tych, którzy zginęli. Tam człowiek także myśli o tym, żeby uważać na drogach, żeby nie było tylu tragicznych wypadków. Bądźmy czujni, uważajmy!

– mówią Beata i Robert Budzik.

'Pamiętaj, Wspieraj, Działaj’ – pod takim hasłem w niedzielę w Zabawie odbędą się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

O 10.30 w sanktuarium bł. Karoliny rozpoczną się wypominki, będzie program muzyczny 'Przejście… przez ból”. Mszy świętej o godzinie 11.15 będzie przewodniczył psycholog ks. dr Jerzy Smoleń. Będzie to modlitwa w intencji ofiar wypadków i ich rodzin. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik 'Przejście”, gdzie odbędą się dalsze uroczystości.

Rodzice, którzy stracili syna w wypadku mówią, że bardzo ważna była pomoc, jaką otrzymali w pierwszych godzinach po tej tragedii.

– Nasi przyjaciele szybko reagowali, nawet nie wiedzieliśmy, gdzie jedziemy. Oni decydowali za nas, zawieźli nas do psychologa, psychiatry, do Zabawy też nas zawieziono, gdzie mogliśmy porozmawiać z ks. Zbigniewem Szostakiem. Tak się to wszystko zaczęło.

Małżeństwo dodaje, że dziś potrafi żyć, choć czas nie uleczy tych ran.

– Ból rozstania nie mija. Zawsze się tęskni za osobą, która umarła, zwłaszcza za swoim dzieckiem. Ta tęsknota jest cały czas, ona jest raz mniejsza, raz większa w zależności od sytuacji życiowych. Mnie dotyka gorszy czas w okresie świąt, urodzin Syna, Dnia Matki i Dnia Ojca.

Stowarzyszenie 'Przejście’ w Zabawie organizuje cykliczne warsztaty terapeutyczne skierowane do ofiar wypadków drogowych i ich rodzin. Każdego roku podczas uroczystości kościelnych, zapalane jest światło pamięci pod pomnikiem Przejście, sadzone drzewo pamięci oraz są spotkania z rodzinami ofiar. Ponadto organizowane są warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria naukowe i konferencje.

Natomiast od września w Wał- Rudzie działa poradnia psychologiczna, z której można skorzystać bezpłatnie w ramach NFZ.

– Każdy może się zgłosić. Zwłaszcza jest taka potrzeba, kiedy organizacja życia ulega dość mocnej dezorganizacji. Przejawia się to m.in. tym, że taka osoba nie jest w stanie pracować, prowadzić domu, ma problemy z wychowaniem dzieci. W takich sytuacjach należy pomyśleć o profesjonalnej pomocy

– mówił psycholog ks. dr Andrzej Sułek, który także był gościem audycji Rozgryźć Kościół.

Z pomocy psychologicznej mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Zapisy pod numerem telefonu 505 717 815 lub stowarzyszenie@przejscie.com

Link do wydarzenia: KLIKNIJ TUTAJ

Pomnik ‘Przejście’ w Zabawie jest remontowany

Exit mobile version