Co to jest PIT-28 i jak go rozliczyć?

close up detail professional serious accountant sitting light office check.ulator

fot. freepik.com

PIT-28 to jeden z najpopularniejszych wniosków, jakie wpływają do urzędów skarbowych w okresie rozliczeń podatkowych. Dotyczy on jednak ściśle określonych grup pozyskujących przychody w ustalony sposób. Czym dokładnie jest ten formularz i jak najłatwiej go rozliczyć?

PIT-28 – definicja

PIT-28 to opodatkowanie w formie ryczałtu dla przychodów ewidencjonowanych, a także obowiązkowy dla polskich podatników dokument, jaki muszą złożyć w ustalonym terminie w US. Dotyczy następujących grup osób:

Bardzo dużo cennych informacji na temat PIT-28 znajduje się na stronie internetowej https://www.pit.pl/pit-28/. Zdecydowanie warto zapoznać się z tym kompendium wiedzy, szczególnie gdy pozyskuje się dochody, które podlegają rozliczeniu przez ryczałt.

Ryczałt polega na płaceniu podatku o wysokości procentowej ustalonej z góry w zależności od profilu działalności. Nie uwzględnia się kosztów prowadzenia firmy, a kwota do uiszczenia zależy jedynie od tego, ile przychodu zanotuje się w konkretnym roku.

Zalety wynikające z ryczałtu

Niekwestionowaną zaletą rozliczania się na zasadach ryczałtu stanowi uproszczona księgowość. Nie prowadzi się np. księgi przychodów i rozchodów, a na koniec okresu rozliczeniowego pozostaje uzupełnić formularz PIT-28. Niekiedy tylko konieczne jest dołączenie poszczególnych  załączników.

Każda działalność ma swoją ustaloną stawkę ryczałtu, więc podatnik wie, jakich kosztów może się spodziewać. Oto przykładowe wartości:

Niekiedy odliczanie kosztów poniesionych w związku z działalnością jest trudne i zajmuje wiele czasu. Ryczałtowcy nie muszą się tym zajmować, a na dodatek łatwiej im przewidzieć, z jakimi wydatkami będą musieli się liczyć na koniec roku. To szczególnie korzystne rozwiązanie przy niskich sumach wydawanych na prowadzenie działalności. Często z tego rozwiązania korzystają pracownicy branży IT.

Jak rozliczyć PIT-28?

Wnioski do rozliczenia PIT-28 regularnie się zmieniają. Aby mieć pewność, że ma się aktualną wersję formularza, najlepiej skorzystać z możliwości internetowego rozliczenia podatkowego – to najszybsza, najbardziej ekologiczna i wygodna metoda.

Internetowe rozliczenie podatkowe jest dostępne poprzez aplikację e-pity oraz na stronie Twój e-PIT, za którą odpowiada Ministerstwo Finansów. W obu przypadkach dane wprowadzane automatycznie do formularzy pochodzą właśnie z systemów MF. Rubryki wypełniają się właściwie samodzielnie, dzięki czemu nie trzeba się martwić błędami.

Oba narzędzia są niezwykle intuicyjne. Do systemu Twój e-PIT można się zalogować za sprawą profilu zaufanego np. poprzez bank. Zarówno ten system, jak i e-pity zapewniają całkowite bezpieczeństwo danych osobowych i finansowych podatników.

E-pity to aplikacja, która szyfruje informacje i w ogóle ich nie zapisuje. Znajdują się one jedynie na urządzeniu, z którego korzysta się w trakcie wypełniania wniosku. W pierwszej kolejności wybiera się odpowiedni formularz, a następnie uzupełnia się ewentualne pola według zaleceń na ekranie.

Jeśli ma się taką ochotę, można wprowadzić numer KRS organizacji pożytku publicznego, na której konto chciałoby się przekazać 1,5% swojego podatku. Istnieje także opcja skorzystania z dostępnych ulg. Po upewnieniu się o poprawności danych wystarczy wszystko zatwierdzić i jednym kliknięciem wysłać dokument do urzędu skarbowego.

W rozliczeniach PIT-28 kluczowe jest to, aby dokonać tego w terminie. Czas na złożenie formularzy za 2023 rok minie 30 kwietnia 2024 roku. Im dłużej się zwleka, tym później otrzymuje się ewentualną nadpłatę. Ponadto opóźnienia wiążą się z karami finansowymi, więc tym bardziej nie warto się ich dopuszczać.

W przypadku PIT-28 obowiązują jeszcze dwie ważne daty:

Plusy rozliczenia podatkowego online

Rozliczenie podatkowe przez internet ma mnóstwo zalet, które tylko utwierdzają w przekonaniu, że są zdecydowanie lepsze od osobistego załatwiania spraw w urzędzie. Przede wszystkim nie trzeba w ogóle wychodzić z domu. To ogromna oszczędność czasu, szczególnie gdy nie mieszka się w pobliżu urzędu skarbowego.

Wysłanie formularza online to mniejsza szansa na pomyłki, jakie mogą zdarzyć się podczas własnoręcznego uzupełniania dokumentu. Nie trzeba również drukować PIT-u, aby dostarczyć go osobiście do placówki. Eliminuje to koszty związane z dojazdem i ogranicza zużycie papieru, co sprawia, że jest to rozwiązanie proekologiczne.

Narzędzia do rozliczeń online są bardzo intuicyjne i poradzą sobie z nimi nawet osoby o niedużych umiejętnościach komputerowych. Z usługi da się skorzystać nawet w środku nocy – oprogramowania działają całą dobę. Można udać się na wakacje do ciepłych krajów i załatwić rozliczenie w kilka minut w promieniach słońca.

To bezpieczne rozwiązania, które nie stanowią zagrożenia w postaci wycieku danych. Na dodatek formularze złożone online są pierwsze w kolejności do zwrotów nadpłaconych podatków. Jeśli takowy przysługuje danej osobie, otrzyma go ona szybciej niż wtedy, gdyby samodzielnie udała się do urzędu.

O co chodzi z ulgami?

Ulgi to obniżki podatku, jakie można zastosować w ramach działalności. Wyróżnia się, m.in. ulgę rehabilitacyjną, na internet, od darowizn i abolicyjną. Każdy podatnik powinien samodzielnie rozpatrzyć swoją sytuację i ustalić, czy któraś z nich mu się należy. W razie potrzeby warto skonsultować to z księgową.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version