Biało-czerwona kolejka, patriotyczne śpiewanie i salut armatni. Jak będą wyglądać regionalne obchody Święta Niepodległości

flaga fot sluchacz

Na sobotę (11.11) przypada 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, która po 123 latach zaborów odzyskała wolność. Te datę upamiętnia także region. Co będzie się działo w Nowym Sączu, Limanowej i pod Pieninami?

W Nowym Sączu szykuje się tradycyjny przebieg uroczystości. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny o godzinie 11.00 w kościele św. Kazimierza, uczestnicy uroczystości przejdą pod Dąb Wolności na sądeckich plantach. Tutaj będzie można włączyć się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.

– To taka piękna akcja, gdy w całym kraju raz do roku stajemy do hymnu, żeby wspólnie nasz hymn zaśpiewać. Po odśpiewaniu hymnu zaczynamy patriotyczne śpiewanie, w którym swoimi głosami będą wspierać nas Sądeczoki. Każdy dostanie też śpiewnik

– zachęca wiceprezydent Nowego Sącza, Magdalena Majka.

Po wspólnym śpiewaniu uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Józefa Piłsudskiego przy alejach Wolności. Około 12.30 złożone zostaną tutaj wieńce.

Na tradycję będzie też miejsce w Limanowej, chociaż będą też nowości – np. patriotyczna kolejka, która przewiezie mieszkańców po mieście. – Skorzystać mogą zarówno dzieci jak i dorośli – zapowiada burmistrz Władysław Bieda.

– Kolejka na jeden kurs może zabrać 50 osób. Będzie ustrojona flagami. W ciągu godziny 3-4 kursy będą wykonane, a przejazd rozpocznie się na przystanku w rynku, skąd kolejka pojedzie ulicami: Jana Pawła II, Kopernika, Targową i do rynku ul. Matki Boskiej Bolesnej.

Bilety na przejazd kolejką będzie można odebrać podczas trwania uroczystości na płycie rynku, a przejazdy kolejką rozpoczną się o godz. 13:00.

Dodajmy, ze limanowskie obchody 105. rocznicy odzyskani niepodległości rozpoczną się już o 11.00 Mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej. Później zaplanowana jest oficjalna część na limanowskim rynku.

W planie jest m.in. odegranie hymnu państwowego i hejnału Miasta Limanowa „Echo Trombity”, podniesienie flagi na maszt, apel pamięci, salut armatni – przysięga nowego rocznika „Strzelców”, modlitwa i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Co dzieje się w stolicy Pienin? W Szczawnicy uroczystości trwają już od czwartku (9.11) – chwali się burmistrz Grzegorz Niezgoda.

Szkoły organizują konkursy poezji, pieśni patriotycznych czy biegi, w co angażują się szczególnie najmłodsi.

– Recytują, śpiewają i biegają, także mają dużo możliwości świętowania. Korzystają z tego, jest zainteresowania, dzięki temu mamy rozbudowanie to nasze święto, nie tylko są to nasze patriotyczne uroczystości, ale też zabawę organizowaną przez szkoły.

Uroczystości patriotyczne w Szczawnicy w sobotę (11.11) rozpoczną się 8.30 na starym placu kościelnym. Msza św. odbędzie się o 9.30 w kościele parafialnym św. Wojciecha.

Exit mobile version