Gloria Artis dla prof. Macieja Bieniasza

IMG 9566

Prof. Maciej Bieniasz

Prof. Maciej Bieniasz, malarz, grafik, rysownik, pedagog, poeta otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Uroczystość odbyła się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie podczas obchodów 135-lecia działalności tej najstarszej placówki w Polsce.

Medal za całokształt pracy artystycznej w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył artyście p.o. wojewody Ryszard Pagacz.

Profesor Maciej Bieniasz cieszył się, że medal dostał w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, które bardzo ceni.

– Jestem wdzięczny, że właśnie tutaj w tym muzeum otrzymuję odznaczenie istotne dla twórców kultury. Ja całe życie byłem pedagogiem, pracowałem na wyższych uczelniach. W związku z tym byłem zaangażowany nie tylko w działalność wystawienniczą i w różnego rodzaju akcje społeczne. Dostawałem różnego rodzaju odznaczenia, dziękowałem i wkładałem do szuflady. Natomiast to odznaczenie jest istotne dla środowiska twórców i radość jest rzeczywiście duża.

Uczestnicy uroczystości dowiedzieli się także, że wyjątkowym darem autorskim, jaki otrzymało Muzeum Diecezjalne są dzieła prof. Macieja Bieniasza i jego córki Agnieszki Bieniasz.

– Nie chcę zaśmiecić rodzinie miejsca po mnie, kiedy odejdę, a w grudniu skończę 85 lat. Trzeba być rozsądnym. Uważam, że moje obrazy są przyzwoite, więc zapytałem księdza dyrektora Piotra Paska czy przyjmie moje prace jako dokument stylu sztuki symbolicznej z końca dwudziestego stulecia. Ponieważ moja córka nie żyje, ksiądz dyrektor muzeum zgodził się przyjąć także jej prace

– mówi prof. Bieniasz.

Prac jest 750 a jeszcze dojdą rysunki – mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Piotr Pasek.

– Muzeum otrzymało jedną z największych kolekcji obrazów prof. Macieja Bieniasza, które ilustrują cały dorobek jego twórczości artystycznej jako malarza. Są to prace z czasów studiów, po ostatni obraz, który jak profesor zaznaczył -namalował i zostawił na sztaludze. Jest to ponad 250 obrazów i ponad 500 prac jego córki, Agnieszki Bieniasz.

W obchodach 135-lecia istnienia muzeum uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, świata nauki, kultury, sztuki, mieszkańcy i turyści.

– Jesteśmy z Warszawy, byłyśmy kilka razy w tym muzeum i dziś specjalnie na tę rocznicę chciałyśmy przyjechać. Muzeum jest piękne, cudowne, bardzo nam się podoba i myślę, że jeszcze tu przyjedziemy. – Tarnowianie też doceniają to miejsce, jest tutaj miło, atmosfera jest rodzinna, oby tak było dalej. Trzeba nam tego bardzo w Tarnowie. Wszystkiego dobrego dla muzeum w tym pięknym dniu obchodów 135-lecia powstania

– mówią uczestnicy.

Dodajmy, że trzy prace prof. Bieniasza przekazane tarnowskiemu muzeum są aktualnie wypożyczone na wystawę do Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie.

Podczas obchodów 135-lecia muzeum otwarto także wystawę czasową 'Giganci sztuki i wiary – Jacek Malczewski i ks. Józef Bąba’.

135 lat ma Muzeum Diecezjalne w Tarnowie. To najstarsza tego typu placówka w Polsce

Exit mobile version