Wymień zużyte baterie na żywą roślinkę lub ekologiczną torbę

393932402 1033289347998496 5826520646527751262 n

Juka, dracena, paprotka, kroton lub fikus. 3 listopada w Tarnowie można wymienić zużyte baterie na rośliny lub ekologiczną torbę.

Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Tarnowa Marek Kaczanowski, informuje, że limit to jedna roślinka i torba na osobę.

– Trzeciego listopada o godzinie 13 zapraszamy zainteresowanych tarnowian do Zakątku Spycimira Leliwity. Kto odda 5 baterii otrzyma sadzonki roślin doniczkowych i torby bawełniane, ekologiczne, które należy zabierać ze sobą na zakupy i nie korzystać z toreb jednorazowych, które trafiają wkrótce do śmieci. Myślę, że akcja potrwa maksymalnie godzinę dlatego, że zainteresowanie będzie tak duże jak pierwszą akcją, czyli szybko skończą się przewidziane torby i sadzonki. Łącznie zakupiliśmy ich ponad 600, z tym, że część trafi bezpośrednio do szkół.

To już druga akcja, w której mieszkańcy Tarnowa mogą wymienić zużyte baterie na roślinkę i ekologiczną torbę.

– Akcja organizowana jest po raz drugi. Ubiegłej wiosny miała miejsce nasza pierwsza akcja, rozdawaliśmy sadzonki drzew i krzewów, co cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, a kolejka sięgała kilkudziesięciu metrów. A teraz akcję powtarzamy. Poprzednia zbiórka przyniosła efekt w postaci zbioru ponad 250 kilogramów baterii, a to małe, lekkie przedmioty, więc musiało być ich naprawdę dużo, że osiągnęliśmy taki sukces. Myślę, że teraz będzie podobnie, a na wiosnę planuję już trzecią, kolejną akcję w zależności czy pozyskamy środki. Jutrzejsza akcja jest całkowicie sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przekazali na tę akcję 8 tysięcy złotych i za tą kwotę zakupiliśmy sadzonki.

Marek Kaczanowski przypomina o negatywnym wpływie baterii na otoczenie oraz podkreśla wagę ich prawidłowego utylizowania.

– Choć baterie nie są traktowane jako odpady niebezpieczne, zawierają one takie związki chemiczne, które mogą powodować zanieczyszczenie środowiska, skażenie wód, gleby. Chcemy uniknąć tego, żeby trafiały przypadkowo gdzieś do środowiska. Baterie odbierze firma, która zajmuje się unieszkodliwianiem takich odpadów, odzyskiwaniem z nich substancji, które jeszcze da się odzyskać, jakieś metale, potrzebne związki chemiczne. Natomiast to czego już nie da się odzyskać będzie bezpiecznie utylizowane bez szkody dla środowiska.

Podczas akcji będzie można dowiedzieć się więcej o działaniach miejskich ekodoradców, uchwale antysmogowej oraz możliwościach dofinansowania wymiany nieekologicznych źródeł ciepła na lepsze.

Exit mobile version