Najlepsi z najlepszych nagrodzeni. Wręczono nagrody im. Tadeusza Tertila

380233522 270587905445917 3026390220689360383 n

Na uroczystej sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu wręczono nagrody im. Tadeusza Tertila

Przewodnik szlakiem rodziny Sanguszków, poradnik dla młodych w poszukiwaniu pracy, czy sugestia walki z 'betonozą’ w mieście – absolwenci szkół wyższych zostali laureatami nagród im. Tadeusza Tertila za swoje prace dyplomowe związane z Tarnowem.

Nagrody wręczono podczas uroczystej wspólnej sesji Rady Miejskiej Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego, która jest częścią obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Tarnów.

O nagrodę starać mogli się mieszkający w Tarnowie lub w powiecie tarnowskim autorzy prac dyplomowych, będący absolwentami studiów pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Nagrody fundowane przez Urząd Miasta Tarnowa oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie, przyznane zostały w dwóch kategoriach: najlepsza praca licencjacka lub inżynierska oraz najlepsza praca magisterska.

Łącznie przyznano dwie nagrody im. Tadeusza Tertila i cztery wyróżnienia.

Nagrodę główną w kategorii prac magisterskich w obszarze nauk społecznych otrzymała absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Justyna Gucwa za pracę pt. ‘Adaptacja do zmian klimatu jako współczesne wyzwanie rozwoju lokalnego na przykładzie Tarnowa’.

– Wykazałam inicjatywy, które dobrze Tarnowowi wychodzą. Są to wszelkiego rodzaju takie oddolne społeczne inicjatywy, czyli mieszkańcy i pracownicy zauważają pewne problemy i w ich aspektach próbują coś zmienić. Wykazałam też to nad czym miasto jeszcze powinno popracować. M. in. związane z tym, że w mieście jest za dużo tzw. ‘betonozy’ i są niedobory zieleni.

Drugą nagrodę im. Tadeusza Tertila w kategorii prac licencjackich i inżynierskich otrzymała absolwentka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Weronika Grodowicz za pracę pt. ‘Terapia przez pracę osób z niepełnosprawnościami w warsztatach terapii zajęciowej’.

– W swojej pracy poruszyłam to jak ergoterapia oddziałuje na życie osób z niepełnosprawnością intelektualną i jak poprzez to zmienia się ich życie. Ergoterapia polega na tym, że osoby z taką niepełnosprawnością przyuczane są do wykonywania pracy w jakimś konkretnym zawodzie, a dzięki temu mogą potem próbować podjąć zatrudnienie w zakładach pracy chronionej, a przez to aktywnie włączyć się do społeczeństwa.

Wśród wyróżnionych była absolwentka Akademii Tarnowskiej Martyna Olszówka. Jest autorką pracy ‘Szlakiem rodziny Sanguszków w Tarnowie i regionie tarnowskim – przewodnik’.

Jak podkreśla, przewodnik przetłumaczyła na język angielski, aby służył obcokrajowcom, którzy coraz chętniej odwiedzają Tarnów.

– Wiele miejsc zostało zapomnianych nawet przez samych tarnowian, ja sama jako tarnowianka nie wiedziałam, że tutaj w Tarnowie był Browar Książęcy rodziny Sanguszków. Na pewno warto tutaj odwiedzić Muzeum Okręgowe, Ratusz, zobaczyć kolekcję porcelany i szkła rodziny Sanguszków, zdecydowanie trzeba zobaczyć kościół w Porębie Radlnej. O nim też pisałam, jest to przepiękna budowla, warta zobaczenia, a w jej wnętrzu jej kilka perełek.

Kolejne wyróżnienie otrzymała absolwentka Akademii Tarnowskiej Marta Zegar za pracę pt. 'Sytuacja ludzi młodych na rynku pracy w regionie tarnowskim’.

Jak przyznaje, sytuacja ze znalezieniem pracy nie jest taka zła, ale zarówno młodzi, jak i pracodawcy muszą iść na pewne odstępstwa.

– Młodzi ludzie na pewno muszą obniżyć swoje wymagania wobec pracy i płacy. Dobrym rozwiązaniem jest też staż, aby zdobyć jak największe doświadczenie, którego brakuje młodym. Z kolei pracodawcy muszą obniżyć wymagania co do doświadczenia, bo jego młodzi po prostu nie mają jeszcze za wiele. Tu również dobrym rozwiązaniem jest staż, ale żeby po nim pracodawca zapewnił stałe zatrudnienie, stabilne warunki pracy, możliwość dalszego rozwoju, szkoleń itd.

Pozostałe wyróżnienia otrzymały: absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Katarzyna Toboła za pracę ‘Realizacja budżetu obywatelskiego jako forma zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego w latach 2019-2022 na przykładzie Tarnowa’. Absolwentka Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie Marta Ulaniecka za pracę ‘Rola wieku przedszkolnego dla sukcesu szkolnego z perspektywy rodziców i nauczycieli’.

Nagroda im. Tadeusza Tertila została ustanowiona w 2007 r. Jej patron pełnił funkcję burmistrza Tarnowa w latach 1907-1923, z przerwą w czasie okupacji miasta przez wojska rosyjskie (1914-1915). Był też posłem do Rady Państwa w Wiedniu i Sejmu Krajowego Galicji we Lwowie oraz członkiem Polskiej Komisji Likwidacyjnej.

Uroczysta wspólna sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu wpisała się w obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Tarnów. Podczas obrad odczytano fragment protokołu z historycznej sesji Rady Miejskiej 30 października 1918 roku.

Po uroczystej sesji zebrano się pod pomnikiem Tadeusza Tertila, a następnie odbyły się uroczystości patriotyczne przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Była też Msza św. w tarnowskiej katedrze w intencji ojczyzny.

Exit mobile version