Geniusze z Tarnowa stworzyli pływającą karetkę pogotowia

Projekt bez nazwy 33

fot. gdynia.pl, FB Zsme Tarnów

Dawid Świątek, Jakub Kuczek i Bartosz Smoleń wraz ze swoim projektem Rescue Capsule Slim, czyli karetki wodnej ratującej tonących, otrzymali dwie nagrody specjalne w ogólnopolskim konkursie Gdynia Explory Week dla utalentowanych naukowców.

Młodych uczniów tarnowskiego Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych do stworzenia bezzałogowej łodzi ratowniczej zainspirowało tragiczne wydarzenie, którego byli świadkami.

– Pomysł narodził się na kąpielisku, gdzie topiły się dwie osoby. Niestety one się utopiły. Stąd narodził się pomysł, aby temu zapobiegać dzięki Rescue Capsule Slim, czyli autonomicznej 'beczce’ sterowanej chwilowo przez moduł Bluetooth. To chwilowe rozwiązanie, bo myślimy już o sterowaniu autonomicznym

– mówi jeden z projektantów Jakub Kuczek.

'Karetka wodna’ przypomina wyglądem dwie małe beczki napędzane silnikiem elektrycznym. Sterowana jest na razie przez tablet. Z ich pomocą można dostarczyć koło ratunkowe lub tonący może złapać się ich i uratować, nie narażając przy tym zdrowia i życia człowieka, który miałby podjąć się akcji ratunkowej.

– Współpracowaliśmy z Akademią Tarnowską, naszym opiekunem był także z uczelni pan dr inż. Daniel Król, prof. Uczelni. Pomagano nam przy programowaniu, sprawach technicznych. My sami wpadliśmy na pomysł, żeby wziąć na temat specjalne beczki, które są z dobrego materiału i będą dwiema kapsułami. W przyszłości chcemy je zastąpić prawdziwymi kapsułami, żeby nazwa Rescue Capsule była adekwatna i żeby były to kapsuły same w sobie. Ważne było też to, że braliśmy pod uwagę jakość materiałów i ich cenę, żeby nie były zbyt drogie

– mówi Dawid Świątek, jeden z pomysłodawców projektu.

Jak twierdzi wychowawca młodych wynalazców, mgr. inż. Łukasz Mączka, główną rolę odegrali młodzi uczniowie, a rolą nauczycieli było wspieranie ich w tym projekcie.

– Pomysł był chłopaków, ja wspierałem ich tylko merytorycznie. Starałem się również zapewnić im przestrzeń i zorganizować warunki do wykonania, a oprócz tego motywacja i jeszcze raz motywacja. Wspierałem ich, żeby dotrzeć do celu. Efektem był finał w Gdyni i dwie nagrody specjalne.

Jak mówi dyrektor ZSME w Tarnowie dr inż. Grzegorz Szerszeń, szkoła stara się promować wśród uczniów postawę rozwoju intelektualnego, czego efektem są nagrody.

– Staramy się promować kształcenie, które rozwija kompetencje kluczowe, czyli krytyczne i kreatywne myślenie, kooperację. Tego doskonałym odzwierciedleniem jest realizacja projektów. Projekt został wyróżniony dwukrotnie i ma szansę reprezentować Polskę na finale europejskiego konkursu. Nasze dwa projekty zostały zakwalifikowane także do Mundialu w Lyonie, będziemy reprezentować tam Małopolskę.

Młodych uczniów dofinansowała gmina Radłów, która wraz z Akademią Tarnowską sprawiła, że zakupiono odpowiednie przedmioty do realizacji. Kapsułę zaopatrzono także w specjalny silnik i elektronikę, dzięki której sterowana jest przez tablet.

Exit mobile version