Zamiast zniczy, dynie? Zagrożenia, które niesie za sobą halloween

image 15

fot. zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com

Podatność na opętanie, dręczenie, fascynacja okultyzmem. To tylko część zagrożeń, które niesie za sobą obchodzenie halloween – przestrzegają księża.

Źródła nie podają jednoznacznie genezy halloween. Wiadomo jedynie, że święto ma celtyckie korzenie.

– Geneza halloween jest różna. Różne są źródła związane z kultami celtyckimi i związane ze spirytyzmem, wywoływaniem duchów, więc jest to temat bardzo szeroki. Niemniej jednak warto skupić się na tym, że ta praktyka jest bardzo niedobra duchowo. Po pierwsze dlatego, że może różne osoby, i dzieci i młodzież, a także dorosłych, otwierać na większe działanie złego ducha w naszym życiu, po drugie dlatego, że może wzbudzić przesadną fascynację złem, okultyzmem, czarami i magią, tym co jest związane ze światem złych duchów. My przede wszystkim powinniśmy rozwijać w sobie fascynację ewangelią, liturgią, tym co piękne, dobre i szlachetne

– mówi ksiądz Janusz Faltyn z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie.

Hierarchowie Kościoła są przeciwni obchodzeniu tego święta.

– Już kilkanaście lat temu papież Benedykt XXVI, czy w ostatnich latach papież Franciszek i sekretarz episkopatu biskup Andrzej Miziński przestrzegali przed praktykami halloween dlatego, że one mogą u niektórych osób sprowokować intensywniejsze kuszenie do złego, mogą sprowokować dręczenie złych duchów i otwierać na nie, oraz mogą powodować otwarcie na większą fascynację złem niż dobrem.

Jak mówi ks. Faltyn obchodzenie tego święta wiąże się ze stwarzaniem zagrożenia duchowego.

– Pozornie może się wydawać, że to tylko zabawa, faktycznie może mieć to złe skutki duchowe, gdyż właśnie otwiera nas na działanie złego ducha, wzbudza fascynację zajmowania się tymi rzeczami przesadnie. Jezus uczy nas w ewangelii żebyśmy czuwali, mieli oczy i uszy otwarte, żebyśmy się strzegli przed złem. Nie mówi on jednak żebyśmy przesadnie zajmowali się złem. Tak właśnie praktyki halloween wpisują się w tą rzeczywistość. Dlaczego dzieci mają przebierać się za złe duchy potwory, skoro przecież mogą poznać piękne postaci, szlachetne, świętych, błogosławionych, czy naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa i zafascynować się dobrem a nie złem.

Święto halloween pojawiło się w Polsce w latach 90. XX wieku.

Coraz popularniejszą alternatywą dla halloween stają się Bale Wszystkich Świętych. W ostatnich latach są one chętnie organizowane także w Tarnowie i regionie. Takie wydarzenie odbędzie się m.in. w Lipnicy Murowanej, gdzie w najbliższą sobotę 28 października zaplanowano Pochód, a następnie Bal Wszystkich Świętych.

Exit mobile version