Jak przetrwać w lesie? Uczniowie z regionu odbyli kurs survivalu

Projekt bez nazwy 29

Survival w Wierzchosławicach

Podstawy terenoznawstwa, przeciwdziałanie wychłodzeniu organizmu, pozyskiwanie wody, rozpalanie ognia, budowa schronienia tymczasowego w terenie odludnym i nauka elementów łucznictwa tradycyjnego. W Wierzchosławicach uczniowie klasy IV Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łoponiu oraz V c ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Tarnowie odbyli kurs survivalu.

– W lesie mogą nas zaatakować różne dzikie stworzenia. – Wtedy trzeba wstać i szybko uciekać i nie denerwować tych zwierząt. – Nauczyłem się jak używać kompasu. Kompas służy do ustalania kierunków świata, na przykład północ, południe, wschód, zachód. – To wszystko przyda się nam jak się zgubimy w lesie. – Warto wtedy założyć tą folię, ten taki koc termiczny. – Po paru minutach nas ogrzeje. – Od dwóch do trzech minut się ogrzejemy i będzie nam ciepło. – Nie umiałem obsługiwać kompasu i się nauczyłem. W lesie nie boję się dzików. – Najstraszniej jest w nocy, bo jest zimno i są różne zwierzęta, których nie widać. – Nauczyliśmy się różnych rzeczy. – Przyda nam się to, gdy zabłądzimy. -Jak odejdziemy od rodziców i zgubimy się w lesie. – Jak pójdziemy za grzybami!

Jak mów instruktor łucznictwa i szkoleniowiec z zakresu survivalu Łukasz Karaś, umiejętności, które zdobyli uczniowie podczas kursu powinien posiadać każdy.

– Młodzież jest przygotowana do komputerów, telefonów i nie całkiem umie poradzić sobie z takimi rzeczami jak na przykład rozpalenie ogniska, co wynika z naszych obserwacji. Często jest to dla nich abstrakcyjne, a to są podstawowe umiejętności, które myślę, że każdy powinien posiadać, nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe.

Łukasz Karaś opowiedział dzieciom jak przetrwać kiedy zgubimy się w lesie.

– Jeśli znajdziemy się w sytuacji walki o przetrwanie to w takich okolicznościach szukamy wszystkiego co możliwe. Jeżeli uda nam się znaleźć wytwory naszej cywilizacji, folie, zadaszenia, to możemy z tego korzystać. W warunkach walki o przetrwanie możemy również skorzystać z paśników dla zwierząt, które są wyłożone słomą, sianem. Natomiast w takich okolicznościach to też wymaga pewnego przygotowania, ponieważ na pewno da się przetrwać taką noc, da się walczyć z chłodem, ale nie będzie to zbyt komfortowy i przyjemny sen.

Kurs odbył się na polanie z miejscem rekreacyjnym w Wierzchosłwicach.

Kurs stanowił nagrodę w konkursie 'Polsko. Kocham Cię’ organizowanego w ramach projektu Historia Polski w Piosenkach. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

Exit mobile version