Wybory parlamentarne 2023. Wiemy, kto do tej pory zebrał najwięcej głosów wśród kandydatów

Projekt bez nazwy 27

Wybory w regionie przebiegały dość spokojnie, ale na oficjalne wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać – mówi przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej w Tarnowie Katarzyna Tutaj.

Do tarnowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego cały czas spływają protokoły z obwodowych komisji wyborczych z całego okręgu. Katarzyna Tutaj przekazuje, że pierwsze zaczęły się pojawiać około godziny 3.00. Trwa to jednak dłużej niż przewidywano, co może być związane z liczeniem głosów oddanych w referendum.

– Trudno nam tutaj powiedzieć, jaki jest powód, że w tym momencie te wyniki faktycznie dłużej napływają. Być może jest to kwestia referendum, ale to tylko takie prawdopodobieństwo. Natomiast zaczęły się coraz liczniejsze przybycia tutaj pełnomocników Okręgowej Komisji Wyborczej. Na chwilę obecną mamy tych gmin zapewne koło 10. Tarnów przynosi obwody częściowo, tak że miasto też już jest sprawdzane.

Przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej w Tarnowie potwierdza, również wysoką frekwencję w subregionie tarnowskim, składającym się na okręg wyborczy nr 15. Jak dodaje, zdarzały się przypadki, gdzie brakowało kart do głosowania i trzeba było je dowozić.

– Jeżeli chodzi o te wybory, frekwencja była bardzo wysoka, jak też wskazała Państwowa Komisja Wyborcza. W niektórych gminach trzeba było uruchamiać rezerwę kart. Dotyczyło to głównie gminy Wieliczka, Niepołomice, ale również w Żegocinie, Gdowie czy mieście Tarnowie.

Na obecną chwilę wyniki głosowania w subregionie tarnowskim, dane z 12,67 % wszystkich obwodów (na godzinę 7.00), prezentują się następująco: PiS – 57,64%, Trzecia Droga – 16,53%, Koalicja Obywatelska – 11,28%, Konfederacja – 7,73%, Nowa Lewica – 3,14%, Polska Jest Jedna – 2,14% Bezpartyjni Samorządowcy – 1,54%.

Na razie najwięcej głosów zebrała Anna Pieczarka (PiS) – 7 018. Później jest Wiesław Krajewski (PiS) – 6 206, a na trzecim miejscu Władysław Kosiniak-Kamysz (Trzecia Droga) – 4 252.

Frekwencja w regionie (na niemal 19% obwodów) wyniosła 70,51%.

Wybory parlamentarne organizowane są co cztery lata. Poprzednie miały miejsce w 2019 roku.

Znamy pierwsze wyniki wyborów parlamentarnych i referendum

Exit mobile version