Wybory parlamentarne 2023. Mieszkańcy regionu tłumnie udają się do lokali wyborczych! Padnie rekord?

wybory 2023

57,20% – jak podała tarnowska delegatura Krajowego Biura Wyborczego, już tylu mieszkańców subregionu tarnowskiego (z wyłączeniem pow. proszowickiego i wielickiego) zagłosowało w wyborach parlamentarnych do godziny 17.00. Z kolei w całym kraju frekwencja jak na razie wynosi 57,54%

Niedzielne wybory pod względem frekwencji mogą być jednymi z najlepszych od lat. Pokazuje to jak tłumnie Polacy postanowili wziąć udział w tym święcie demokracji. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że w Polsce frekwencja na godzinę 17.00 wyniosła 57,54% – jest ona wyższa od tej z 2019 roku o 11,6 pkt. proc., bowiem wówczas wynosiła 45,94%.

Duży wzrost frekwencyjny, bo aż ponad o 10 pkt. proc., w porównaniu do wyborów z 2019 roku, można odnotować w okręgu tarnowskim. Tym razem do godziny 17.00 w głosowaniu wzięło udział 57,20% uprawnionych obywateli. Cztery lata wcześniej było to 46,79%.

Jak na razie najwyższa frekwencja jest w gminie Rzegocina, gdzie zagłosowało 67,92%. Z kolei najniższa jest w gminie Bolesław. Tam do urn poszło dotychczas 43,94%

W samym Tarnowie swój głos oddało już 58,44% mieszkańców.

Szczegółowe dane można zobaczyć TUTAJ

W całym okręgu wybory przebiegają w miarę spokojnie, ale do tarnowskiej policji wpłynęły informacje o trzech incydentach. W pierwszym do funkcjonariuszy zgłosiła się osoba, według której baner jednego z kandydatów wisiał zbyt blisko lokalu wyborczego. Drugi incydent dotyczył pewnej osoby, która weszła do lokalu wyborczego i zaczęła go nagrywać, nie mając do tego uprawnień. Natomiast trzeci miał miejsce w powiecie tarnowskim – tam przy jednym z lokali wyborczych miał zostać ujawniony oblepiony samochód reklamami wyborczymi jednego z kandydatów.

Przypominamy, że frekwencja referendalna nie będzie podawana do informacji publicznej aż do zakończenia głosowania. Z racji tego, że jest ona kluczowa w kontekście ważności bądź nie referendum, jej wcześniejsze podanie naruszyłoby ciszę referendalną.

Wybory parlamentarne są organizowane co cztery lata. Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21.00. Do tego czasu obowiązuje w całym kraju cisza wyborcza oraz referendalna.

Najwyższa frekwencja w wyborach parlamentarnych została zanotowana w 1989 roku, kiedy zagłosowało 62,7% społeczeństwa. Niewykluczone, że w tym roku ten rekord zostanie pobity.

Wybory parlamentarne 2023. Znamy pierwsze dane dotyczące frekwencji

Exit mobile version