Dworzec w Jasieniu Brzeskim oddany po remoncie

Projekt bez nazwy 24

fot. archiwum RDN, Zbigniew Łanocha sołtys Jasienia

Pochodzący z lat 60. XX wieku dworzec w Jasieniu Brzeskim został oficjalnie otwarty po remoncie. Kiedyś były plany jego rozbiórki a teraz warunki dla podróżujących są bardzo dobre.

Jest poczekalnia wyposażona w tablice informacyjne. Pasażerowie mogą także korzystać z nowej toalety, w pełni dostosowanej do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przebudowa dworca Jasień Brzeski kosztowała ponad 4,1 mln zł.

Obiekt stał się wizytówką miejscowości – mówi Tomasz Tomala, dyrektor gabinetu politycznego Ministra Infrastruktury, kandydat na posła PiS w okręgu nr 15, który był gościem Pulsu Regionu.

– Dworzec jest bardzo ładny. To zupełnie nowa jakość dworca, a jeszcze przed laty były plany rozbiórki tego obiektu w tej małej miejscowości. Na otwarciu był pan Antoni, który w imieniu mieszkańców podziękował za ten remont. Mówił, że ludzie są zadowoleni, że mogą wsiąść do pociągu i pojechać w stronę Tarnowa czy Krakowa.

Mieszkańcy w tym m.in. Antoni Pilch i Zbigniew Łanocha, sołtys Jasienia przez wiele lat zabiegali o remont tego budynku. Dzięki przebudowie obiekt stał się bardziej ekologiczny. Dworzec wyposażono w pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne, zainstalowano energooszczędne oświetlenie, a także system sterujący instalacjami i urządzeniami oraz optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Na dworcu jest również bezpieczniej dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu. Wymieniono nawierzchnię chodników oraz wykonano pasy prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, zamontowano także nowe elementy małej architektury oraz uporządkowano zieleń.

Polskie Koleje Państwowe SA zakończyły inwestycje, która została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Tymczasem mieszkańcy Tarnowa czekają na remont dworca w Mościcach.

– Ten obiekt został ujęty w drugim programie inwestycji dworcowych. Jest przewidziany w pierwszym etapie do realizacji. Są zabezpieczone środki w wysokości 16 mln zł. Dworzec odzyska swój dawny blask. Będzie funkcjonalny, nowoczesny, komfortowy. Program jest przewidziany na lata 2024 – 2030 i jest ujętych w nim 150 dworców. Tarnów jest w pierwszych realizacjach i od 2024 roku zarówno w Tarnowie – Mościcach jak i w Podłężu w powiecie wielickim prace się rozpoczną i dworce będą odnowione

– mówi Tomasz Tomala.

Dodajmy, że w ostatnim czasie zmieniły się także dworce kolejowe w Dolinie Popradu. To 12 obiektów m.in. w Barcicach, Piwnicznej-Zdroju, Rytrze, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie-Zdroju, a także dworzec w Starym Sączu.

 

Posłuchaj rozmowy w Pulsie Regionu z Tomaszem Tomalą:

Exit mobile version