Jak powstawał najpiękniejszy dożynkowy wieniec?

384556201 851954826234496 8680091094458273858 n

fot. Gmina Tarnów

Ich tradycja sięga XVI wieku. Mają uosabiać urodzaj i dostatek. Ważnym elementem jest umieszczenie na szczycie symboli religijnych takich jak: krzyż, hostia, monstrancja. Przygotowanie wieńca dożynkowego to wielomiesięczna i żmudna praca.

Dwie rodziny z Poręby Radlnej – Skórkowie oraz Frysztakowie od wielu lat zdobywają największe laury w konkursach ogólnopolskich na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie zdobyli drugie miejsce.

Jak mówi Jan Skórka z grupy wieńcowej Poręba Radlna, przygotowanie wieńca wymaga wiele cierpliwości.

– Samo wykonanie to już jest w granicach dość krótszego czasu. Trzeba zebrać odpowiedni materiał przede wszystkim. Zbieramy trawy, po wykłoszeniu się traw. Następnie zbieramy zboże, czyli owies, pszenicę, jęczmień i żyto. Do tego jeszcze mamy proso, len który musimy zasiać, czarnuszkę damasceńską. Te wszystkie elementy służą już później do ozdoby tego wieńca. Generalnie rzecz biorąc wieniec dożynkowy składa się z czerech podstawowych zbóż. A te elementy inne są ozdobą tego wieńca.

Małżeństwo już myśli o przyszłorocznym konkursie. Jak mówi Lucyna Skórka, będzie to wieniec tradycyjny z koroną.

– Na pewno będzie to wieniec tradycyjny. Musimy wymyślić coś nowego, żeby wprowadzić inne elementy ozdobne. Na pewno forma korony pozostanie, ale jakieś nowe ozdoby, które będą nadawać temu wieńcowi taki szczególny charakter i wygląd estetyczny. Jeżeli chodzi o dekoracje to tutaj pani Beata ma taką rękę i jest mistrzem w tych dekoracjach. Każdy ma swój udział.

Wieniec dożynkowy z Poręby Radlnej po raz kolejny rozsławił gminę Tarnów i województwo małopolskie podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie. Dzieło rąk dwóch rodzin – Skórków i Frysztaków zbiera najwyższe laury nie po raz pierwszy. Rodzinna grupa wieńcowa aż siedem razy zakwalifikowała się do udziału w Dożynkach Prezydenckich w Spale i w Warszawie, z czego dwa razy uzyskała pierwsze miejsce w Polsce. Podczas tegorocznego święta plonów, które odbyło się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie wieniec przygotowany w Porębie Radlnej koło Tarnowa zajął zaszczytne drugie miejsce.

Jak mówią Lucyna i Jan Skórka, to duma i zaszczyt reprezentować Małopolskę na dożynkach prezydenckich.

– Bardzo się cieszymy z tego, że akurat udało się nam osiągnąć takie miejsce na podium. Wiemy, że to wymaga wiele pracy, ale w związku z tym ta satysfakcja też jest bardzo ważna. – Zaszczyt reprezentować przede wszystkim naszą miejscowość, naszą gminę i w ten sposób uczcić rocznicę 50-lecia powstania gminy Tarnów. Ładnie się to wpisuje w świętowanie tej rocznicy. To też duma uczestniczenia w takich dożynkach.

Grupa wieńcowa z Poręby Radlnej wygrała także niedawny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy podczas 25. jubileuszowych małopolskich Dożynek Wojewódzkich w Korzennej.

Exit mobile version