W Tarnowie rozmawiali o druku 3D [ZDJĘCIA]

IMG 8443

Ponad 50 firm z całej Polski wzięło udział w I Technicznej Konferencji Małopolskie Dni Druku 3D, która odbyła się w Tarnowie. Wydarzenie odbyło się pod hasłem 'Era Druku Przemysłowego 3D’.  Konferencja zgromadziła specjalistów, którzy od lat zajmują się technologią przyrostową.

Wytwarzanie przyrostowe jest procesem tworzenia trójwymiarowych części na podstawie pliku cyfrowego. Bez użycia form nakładane są cienkie warstwy materiału układające się w pożądany kształt.

Podczas wydarzenia firmy prezentowały swoje najnowsze rozwiązania w tym obszarze.

– Jest to konferencja poświęcona, owszem, drukowi trójwymiarowemu, ale w tym odniesieniu przemysłowym, profesjonalnym. W związku z tym znajdziemy tutaj technologie wykorzystywane w lotnictwie, w branży samochodowej, wtryskowej, branży budowy maszyn i urządzeń. Jest to technologia poświęcona profesjonalistom. My mówimy, że jest to technologia zrobiona przez profesjonalistów dla profesjonalistów. Zarówno tematy prelekcji i prelegenci są ściśle techniczne i zaawansowane, mamy też tu mini targi, na których wystawiają się  firmy i prezentują produkty z przemysłowej gałęzi druku trójwymiarowego

– mówi Jarosław Kozak Prezes Technology Applied, współorganizator konferencji.

Na konferencji oprócz praktyków druku 3D, były też firmy wykorzystujące go jako technologię pośrednią.

– Z jednej strony są tu praktycy druku, czyli takie firmy jak Technology Applied, czy Grupa Azoty, która opowiada o druku i druk ten wykorzystuje na co dzień. Są też tu firmy, które wykorzystują druk jako technologię pośrednią do budowy innych urządzeń. Możemy spotkać tu Collins Aerospace Wrocław, którzy opowiedzą o walidacji części drukowanych 3D do przemysłu lotniczego, mieliśmy okazję posłuchać Rosti Poland, największą grupę wtryskową w Europie, na temat wykorzystywania druku 3D w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Będziemy również mogli posłuchać o wykorzystaniu druku 3D w weterynarii, także to jest ta druga kategoria – oprócz praktyków druku są tu  ci, którzy ten druk bezpośrednio wykorzystują. Mamy też zagadnienia badawcze: polimery, granulacja i wiele innych.

Grupa Azoty była współorganizatorem konferencji.

– Jest mi niezmiernie miło, że jesteśmy w stanie promować Grupę Azoty, jako partnera, nie tylko w tych ugruntowanych technologiach, ale również na rynku nowych technologii. Zrywamy też z wizerunkiem takiej dużej niedostępnej firmy, schodzimy do nowych technologii, chcemy je razem wspólnie budować z małymi firmami, średnimi, po to, żeby ten przemysł nowoczesny wspólnie rozwijać. Głównym wydźwiękiem tej konferencji jest komercjalizacja druku 3D, profesjonalizacja i wskazanie, że jest to rosnąca gałąź przemysłu, a nie hobbystyczne drukowanie kolorowych gadżetów w domu

– mówi Tomasz Węsierski dyrektor Centrum Wdrożeniowego Grupy Azoty.

Jak zaznacza Jarosław Kozak, była to konferencja pozwalająca poszerzyć swoją wiedzę z zakresu profesjonalnego druku 3D, branży, która z roku na rok zyskuje na znaczeniu i zaskakuje innowacyjnością.

Konferencja odbyła się w Centrum Sztuki Mościce.

 

Autorzy: Małgorzata Leś i Przemysław Dynak

Exit mobile version