Co mają wspólnego słynne tarnowskie maszkarony i festiwal komedii?

Maszkaron

Mieszkańcy i goście mogą oglądać je na Wielkich Schodach i ratuszu. Jedna z rzeźb znalazła się na plakatach i materiałach promocyjnych XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia.

Taki pomysł miał Piotr Barszczowski – artysta plastyk, projektant, teolog i pedagog. Jest on autorem plakatu tegorocznego festiwalu.

– Projekt, który przedstawiam na plakacie, projekt maski nawiązuje i do starożytnej Grecji, do sztuki teatralnej, tej pierwotnej VI-V wiek przed naszą erą, poprzez renesans, który przypominał starożytną Grecję i Rzym aż do naszych czasów, do XXI wieku, i z akcentem tarnowskim. Maska po obrocie o 180 stopni nawiązuje do naszego tarnowskiego Maszkarona z Wielkich Schodów.

Jak dodaje Piotr Barszczowki, w planach jest zainicjowanie Dnia Maszkarona.

– Byłby to jeden dzień w roku, w którym mieszkańcy Tarnowa oraz grupa turystów chodziłaby w maskach. Od strony filozoficznej i psychologicznej byłaby to pewna odwrotność bo codziennie chodzimy w jakichś maskach, a tutaj bylibyśmy szczerzy. Warunkiem tego pomysłu byłoby to, że mają się te nasze maski odróżniać od masek weneckich i brazylijskich. To jest moje marzenie, żeby to się kiedyś zamieniło z małego jakiegoś pochodu, z jednego dnia w jakieś większe święto karnawałowe.

Dodajmy, że w mieście pojawią się nowe maszkarony, które stworzą Tarnowski Szlak Maszkaronów.

XXVII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia rozpocznie się w piątek, 22 września, na Dużej Scenie spektaklem 'Kolacja dla głupca’.

Przypomnijmy, że Piotr Barszczowski jest także autorem neowitrażu 'Ostatnia wieczerza XXI’ nagrodzonego Złotym Medalem oraz Nagrodą Publiczności podczas XIII Biennale Sztuki we Florencji.

Maszkaron to rzeźbiarski motyw dekoracyjny w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub fantastycznej postaci, stosowany w rzeźbie architektonicznej i rzemiośle artystycznym. Maszkarony zwykle mają zdeformowane groteskowo rysy i fantastyczny układ włosów. (źródło: wikipedia)

Exit mobile version