Rozpoczyna się publiczny kult błogosławionych z Markowej

Projekt bez nazwy 7

fot. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, IPN

Ulmowie – Wiktoria i Józef oraz ich siedmioro dzieci Stasia, Basia, Władzio, Franio, Antoś i Marysia oraz bezimienne, które urodziło się w chwili męczeństwa matki dołączyli do grona błogosławionych. Wyniesienie na ołtarze oznacza oficjalne przyzwolenie Kościoła na publiczny kult.

Jak mówi dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Michał Dąbrówka, do diecezji dotrą relikwie nowych błogosławionych, a ich życie i przesłanie przypomniane zostaną w kościołach już w październiku.

– W październiku w naszych kościołach w ramach nabożeństw różańcowych będziemy słuchali czytanek, które między innymi będą dotykały tematyki rodziny Ulmów, będą opowiadały ich historię na tle tych tajemnic różańca, które będziemy rozważali. I wreszcie w kwietniu przyszłego roku będziemy w naszej diecezji gościli relikwie rodziny Ulmów. Przez cały tydzień w różnych miejscach naszej diecezji będzie odbywała się modlitwa przy tych relikwiach.

Tarnowianie, z którymi rozmawialiśmy cieszą się, że mają nowych orędowników w niebie. Wierzą, że Ulmowie mogą wypraszać u Boga wiele łask.

– Bardzo dobrze, że zostali tak uczczeni. – Zawsze się modlę i zanoszę modlitwy przez świętych i błogosławionych. – Jestem bardzo dumna, że mamy takich Polaków, takie rodziny i takich rodziców. – Uważam, że bardzo dobrze, że rodzina została beatyfikowana. – To była wyjątkowa rodzina. – Tak strasznie to musiało wyglądać, kiedy zabili najpierw rodziców, a potem dzieci. To była naprawdę tragedia, jak człowiek sobie tak pomyśli.

24 września podczas Pielgrzymki Rodzin na Jasnej Górze rozpocznie się peregrynacja relikwii rodziny Ulmów w polskich diecezjach.

Liturgiczne wspomnienie rodziny Ulmów wyznaczono na 7 lipca – w rocznicę zawarcia małżeństwa przez Wiktorię i Józefa.

Współautor: Przemysław Dynak

Exit mobile version