‘Mieszkańcom już nie braknie wody w kranie’. Duży zbiornik na wodę powstał pod Dąbrową Tarnowską

Rozbud. zbiornikow wyrown. w Szarwarku RPWiK DT 8 1

fot. UM Dąbrowa Tarnowska

Inwestycja, która ma zapewnić nieprzerwany dostęp do wody mieszkańcom Dąbrowy Tarnowskiej została ukończona. 2,5 miliona litrów wody pomieści sporych rozmiarów zbiornik na wodę w Szarwarku.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej i prezes związku gmin ds. wodociągów Krzysztof Kaczmarski mówi, że dzięki tej inwestycji mieszkańcy nie muszą się już obawiać, że zabraknie wody.

– Mieszkańcy czekali na ten zbiornik pewnie ze 20 lat. Poprzedni, który funkcjonował był niewielki, miał tylko pojemność 400 metrów sześciennych, dzisiaj to już jest prawie 2500 metrów sześciennych. Dzięki temu mieszkańcy już nie muszą się martwić, niezależnie w jakim miejscu na terenie gminy się znajdują, czy na czwartym piętrze w bloku, czy w domu jednorodzinnym. Ta woda jest dostarczana i będzie, nawet w trakcie największego jej poboru.

Zbiornik wody posłuży nie tylko mieszkańcom gminy Dąbrowa Tarnowska, ale także gminom Żabno i Olesno, czyli łącznie ponad 40 tysiącom mieszkańców.

Głównym zadaniem zbiornika jest zwiększenie bezpieczeństwa na przypadek suszy, awarii wodociągu, czy kilkudniowego dużego poboru wody. Wówczas jego zasoby pozwolą na nieprzerwany dostęp do wody od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. Przy wcześniejszym zbiorniku było to maksymalnie kilka godzin.

Mieszkańcy przez to musieli się borykać z brakami wody, szczególnie w letnie dni, kiedy na osiedlach potrafiło jej braknąć kilka razy w ciągu zaledwie jednego dnia.

– Ta inwestycja z pewnością przysłuży się mieszkańcom, bo wielokrotnie się zdarzało, że były tutaj problemy z wodą, a ten zbiornik pomógłby wtedy. W ostatnich latach było bardzo dużo sytuacji kiedy to w kranach zabrakło wody. Średnio w weekend w ciągu jednego dnia nawet 4 razy ta woda znikała. Przez to z kolei były spore problemy, bo na blokowisku, gdzie jest duże skupisko ludzi, brak wody powodował chaos

– mówi mieszkaniec Dąbrowy Tarnowskiej.

Inwestycja została zrealizowana w około pół roku i kosztowała związek gmin ds. wodociągów 5 mln złotych z czego ok. 4,5 mln stanowiło rządowe dofinansowanie.

Tymczasem ku końcowi zmierza druga inwestycja wspomnianego związku, również o wartości około 5 mln złotych. Mowa o wymianie magistrali wodociągowej łączącej Tarnów z tymi gminami, a także przebudowa systemu wodociągów w Odporyszowie.

– Ta magistrala była mocno awaryjna, a awarie to z kolei koszty, które wpływają na wyższą cenę wody. Tą najbardziej awaryjną część udało się już wymienić. Złożyliśmy też już wniosek na dofinansowanie kolejnych kilometrów. W nowej odsłonie ta sieć będzie dobrze funkcjonować i przede wszystkim unikniemy tych awarii, które były kłopotliwe. Magistrala zyska wymiar mało awaryjny, a może nawet bez awaryjny i to bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę będzie jeszcze lepsze

– dodaje Krzysztof Kaczmarski.

Obecnie trwa jeden z ostatnich etapów tej inwestycji, czyli projektowanie, a potem wykonanie kolejnego odcinka wodociągu o koszcie 400 tys złotych. Koniec wszystkich prac przewidywany jest na przełom września i października.

‘Już nie będziemy się obawiać braku wody’. Duży zbiornik wodny powstaje pod Dąbrową Tarnowską

Miliony na modernizacje sieci wodociągowych trafiły do gmin z powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego

Exit mobile version