Przejażdżka okazała się rekordowo droga. Pijany na hulajnodze zatrzymany przez policję

hulajnoga

fot. zdjęcie ilustracyjne, archiwum RDN

21 rowerzystów skontrolowali bocheńscy policjanci podczas lokalnych działań skierowanych na bezpieczeństwo wśród tych uczestników ruchu drogowego. W każdym z tych przypadków nie mieli zastrzeżeń do stanu technicznego rowerów. Jednak ich uwagę zwrócił 35-latek, który jechał hulajnogą elektryczną. Jak się okazało, ta przejażdżka kosztowała go 2,5 tysiąca złotych, bo taki otrzymał mandat.

– Mundurowi sprawdzali stan techniczny i wyposażenie rowerów, a także sprawdzali trzeźwość rowerzystów i przestrzeganie przez nich przepisów prawa drogowego. Podczas tych działań w miejscowości Kopaliny policjanci ujawnili kierującego hulajnogą elektryczną 35-letniego mieszkańca Krakowa, który został przebadany na zawartość alkoholu w organizmie. Wynik badania wskazał, że mężczyzna miał prawie promil. W związku z tym policjanci nałożyli na niego mandat karny w wysokości 2,5 tys. złotych

– mówi oficer prasowy bocheńskiej policji sierż. szt. Daniel Bułatowicz.

Mężczyzna został przyłapany podczas akcji ‘Rowerem bezpiecznie na drodze’, która ma zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego czyli rowerzystów. Ta grupa podczas zdarzenia drogowego jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo, a sprawnie techniczny rower i znajomość przepisów drogowych pozwala zmniejszyć ryzyko wypadku.

Policja apeluje o przestrzeganie podstawowych przepisów obowiązujących tę grupę na drodze i przypomina, że rower musi być sprawny technicznie i posiadać odpowiednie wyposażenie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rower powinien być wyposażony w:

  1. Z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  2. Z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
  3. Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  4. Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Osoby w wieku między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia – czyli kartę rowerową. Nastolatkowie mogą także jeździć na rowerze korzystając z prawa jazdy kategorii AM, B1 lub T.

Exit mobile version