O czym warto pamiętać przed nocowaniem w lesie?

Bez tytulu

Lasy Państwowe

Program Lasów Państwowych pn. 'Zanocuj w lesie” cieszy się powodzeniem, a liczba zainteresowanych wciąż wzrasta. Obcowanie z dziką przyrodą, brak zasięgu telefonu komórkowego, noc spędzona w środku lasu – nie jest zaskoczeniem, że ten program to prawdziwy rarytas dla miłośników bushcraftu i surwiwalu.

Już od 2021 roku na terenie 425 nadleśnictw w Polsce można spędzić noc w lesie.

Nadleśniczy z Nadleśnictwa Brzesko Paweł Dzięgielowski przypomina o zasadach biwakowania wśród drzew.

– Jeżeli nocleg trwa do dwóch nocy, lub liczba nocujących nie przekracza 9, to można zgłosić go do nadleśnictwa, ale nie ma takiego obowiązku. Jak nocleg jest dłuższy, lub grupa liczniejsza to należy zgłosić ten fakt. Wypełnia się formularz, który jest na stronie internetowej nadleśnictwa. Wniosek przesyłamy na adres mailowy nadleśnictwa i na jego podstawie wydawana jest zgoda na nocleg.

 

Nadleśniczy podkreśla, że sugerowane jest nocowanie w hamaku, pod płachtą biwakową. W przypadku spędzania nocy w namiocie, należy pamiętać o rozbiciu go bez szkody dla runa, ściółki leśnej i drzew.

– Wszelkie informacje znajdziemy na stronie internetowej nadleśnictwa. Jest tam zamieszczony regulamin korzystania z obszarów, mapa Nadleśnictwa Brzesko z zaznaczonymi obszarami. Na terenie wyznaczonym przez nasze nadleśnictwo nie można rozpalać ognisk, natomiast zgodnie z regulaminem jest możliwość korzystania z kuchenek gazowych.

 

Nocować w lesie można nie tylko w czasie wakacji, lecz przez cały rok. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować.

Z inicjatywy chętnie korzystają nie tylko wprawieni miłośnicy survivalu, lecz również harcerze, młodzież i rodziny.

Nadleśniczy radzi, aby w trakcie pobytu w lesie unikać obozowania na charakterystycznych ścieżkach dzikich zwierząt, a po zakończonej wyprawie zabrać ze sobą śmieci.

 

 

Exit mobile version