Widowiskowe obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej

Wola 052 1

fot. Gmina Tarnów

Będzie defilada wojsk polskich od średniowiecza do współczesności, pokazy grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego, nie zabraknie również koncertów i żołnierskiej grochówki. Gmina Tarnów pamięta o Bohaterach Cudu nad Wisłą. 15 sierpnia w Woli Rzędzińskiej kolejny rok z rzędu zorganizowane zostaną obchody Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920.

Przez Wolę Rzędzińską będą maszerowali i dadzą pokaz umiejętności woje Mieszka I, szlachta z pospolitego ruszenia, która strzelać będzie z repliki siedemnastowiecznej armaty, legioniści Piłsudskiego, ułani Beliny – Prażmowskiego, strzelcy konni, piechurzy, żołnierze z okresu II wojny światowej, w tym generała Andersa, a nawet Kozacy atamana Petlury, w czasie wojny z bolszewikami pomagający Polakom. W specjalnym namiocie mieścił się będzie sztab armii polskiej z 1920 roku, który kierował operacją obrony kraju przed nawałnicą bolszewicką. Będą tam osoby odtwarzające marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, oficerów i adiunktów z 1920 roku.

Jak mówił na antenie RDN Małopolska wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, bohaterowie Bitwy Warszawskiej mogą być dla polityków porozumiewania się ponad podziałami.

– Przede wszystkim będzie przekaz do społeczeństwa, że tylko jedność narodu, tylko jedność Polaków, możemy się różnić politycznie to jest prawo demokracji. W ramach demokracji powinniśmy wyłonić te rzeczy najważniejsze dla nas, to jest Ojczyzna, to jest polityka zagraniczna, tu nie powinniśmy się dzielić, tu powinniśmy być ponad podziałami. Ale historia pokazała, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski pokazali, że my to potrafimy robić. Dzisiaj jest zagrożenie ze strony rosyjskiej, również powinna być ta jedność w stosunku do polityki zagranicznej, do wojska i do obronności.

W Woli Rzędzińskiej nie zabraknie sprzętu wojskowego. Pojawi się tankietka czyli mały czołg, polska konstrukcja z końca lat 20-tych minionego stulecia. Niewątpliwą gratką będzie możliwość obejrzenia samochodu PZInż 303. Jest to replika prototypu ciężkiego wojskowego samochodu terenowego, które brały udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Samochód ten ciągnął będzie replikę najcięższego karabinu maszynowego NKM wz. 1938, który był zasilany gazem i służył także do obrony przeciwlotniczej. Na uczestników czekać będzie również darmowy poczęstunek żołnierską grochówką i bigosem.

Jak dodaje poseł Anna Pieczarka, od godziny 18:00 na stadionie w Woli Rzędzińskiej zrobi się bardzo muzycznie.

– Będziemy wszyscy śpiewać, będziemy koncertować dla bohaterów Bitwy Warszawskiej z muzykami Filharmonii Krakowskiej. Mamy już przygotowane dla państwa śpiewniki, flagi biało-czerwone, piękne kotyliony biało-czerwone. Następnie o godzinie 19:00 przyjeżdża do nas Orkiestra Dęta Sobolów. Udało nam się również połączyć koncert Golec uOrkiestra z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej oraz chóru właśnie Filharmonii Krakowskiej. Będą to niesamowite emocje i niesamowite przeżycia.

Początek wydarzenia 15 sierpnia o godzinie 16:00 na stadionie w Woli Rzędzińskiej.

Exit mobile version