Czy drzewa w Parku Strzeleckim stanowią zagrożenie? Mamy odpowiedź urzędników

Powalone drzewo w Parku Strzeleckim

Powalone drzewo w Parku Strzeleckim

Będą kontrole stanu drzew nie tylko w Parku Strzeleckim, ale również w innych tego typu miejscach przyrody w Tarnowie. To odpowiedź tarnowskich urzędników na groźną sytuację, która miała miejsce we wtorek (8.08), kiedy to w Ogrodzie Jordanowskim konar drzewa spadł na 9-letnie dziecko.

Zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Miejskiej Stefan Piotrowski, w rozmowie z RDN Małopolska, zapowiedział dodatkową obserwację i sprawdzenie starych drzew, znajdujących w miejskich parkach oraz placach zabaw.

– Mamy wśród pracowników inspektora z wykształceniem leśnym, dendrologa. Nasi pracownicy w kolejnych dniach tego tygodnia jeszcze raz szczegółowo sprawdzą drzewa, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie koncentruje się większy ruch mieszkańców, spacerowiczów, a w szczególności na placach zabaw, gdzie rosną drzewa znacznych rozmiarów.

Urzędnicy wskazują, że prawdopodobnie główną przyczyną wtorkowego wypadku mógł być wiek drzewa, czego nie udało się do końca przewidzieć.

– Problemem w Parku Strzeleckim, a przy okazji w Ogrodzie Jordanowskim, jest wiek drzew. Większość z nich to drzewa kilkudziesięcioletnie, ale są też i takie, które mają ponad sto lat. Z jednej strony, w centrum miasta, w parku są to z całą pewnością obiekty cenne przyrodniczo i są pod szczególną ochroną. Z drugiej strony okazuje się, że czas robi swoje i do takich sytuacji może dojść, nawet wtedy, kiedy drzewa są pod regularną i stałą kontrolą

– mówi Stefan Piotrowski.

Jednocześnie zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Miejskiej przekazuje, że drzewa w Parku Strzeleckim są regularnie poddawane kontroli, a także w każdym sezonie przechodzą niezbędne prace pielęgnacyjne. Jednak uzyskanie decyzji związanej z wycinką nie należą do najłatwiejszych.

– Te drzewa jeszcze nie były w złym stanie. W zasadzie dopiero w tym roku pojawiły się na nich jakieś oznaki gorszej kondycji. Wystąpiliśmy do konserwatora zabytków o zgodę, bo to on wydaje decyzję w tych sprawach. Ale też jest drugi element, że cały Park Strzelecki jest pomnikiem przyrody i niezależnie od decyzji konserwatora zabytków jest jeszcze wymagana uchwała Rady Miejskiej w tym zakresie o zniesieniu ochrony pomnikowej. Akurat tak się złożyło, że mieliśmy kilka tygodni bez sesji.

Co prawda Wydział Infrastruktury Miejskiej miał dopiero na przyszłej sesji tarnowskiej rady złożyć wniosek z prośbą o wycinkę, jednak po wtorkowym wypadku postanowili ominąć procedury wskazując na to, że życie i zdrowie mieszkańców i wszystkich osób przebywających w Parku Strzeleckim jest najważniejsze.

Drzewo spadło na dziecko w Parku Strzeleckim. Znamy nowe ustalenia

Tarnów. Złamane drzewo spadło na bawiące się dziecko w Parku Strzeleckim

Exit mobile version