Dwór w Radlnej znów będzie tętnił życiem

1 2

Zabytkowy dwór w Radlnej, fot. Gmina Tarnów

Perła architektoniczna w stylu włoskim znów będzie błyszczeć. Niespotykany w regionie, klasycystyczny dwór w Radlnej z 1880 roku zostanie odrestaurowany. To jedno z zadań, na które Gmina Tarnów dostała pieniądze z rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

– Po zakupie dworku w Radlnej uzyskaliśmy środki na dokumentację techniczną i konserwatorską, aby przystąpić do generalnego remontu. Dwór po remoncie może być perłą architektoniczną. Jest w stylu włoskim, niespotykanym do tej pory w naszym regionie. Mam nadzieję, że po renowacji będzie stałym punktem do zwiedzania w regionie tarnowskim

– mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Za pieniądze z Programu Odnowy Zabytków opracowana zostanie dokumentacja konserwatorska oraz projekt budowlany dla renowacji zabytkowego dworu.

Grzegorz Kozioł zapowiada, że w drugim rozdaniu rządowego programu samorząd będzie się starał o pieniądze na prace budowlane.

W programie Słowo za Słowo podkreślał, że to miejsce docelowo ma służyć mieszkańcom, ale konkretnego pomysłu jeszcze nie ma.

– Chcemy, żeby to było dla mieszkańców. Pomysłów jest dużo, na razie mamy burzę mózgów, słuchamy też mieszkańców. Na pewno będzie to skupione wokół kultury, muzeum, coś z czego mieszkańcy będą mogli skorzystać.

Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków gmina otrzymała w sumie to 820 tys. złotych. Dzięki tym środkom uda się także wyremontować kapliczkę domkową Tutajów w Woli Rzędzińskiej (1917 r.).

Ponadto zaplanowano konserwację polichromii w zabytkowym Kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Porębie Radlnej (1904-05), renowację elewacji wraz z osuszeniem ścian piwnic i drenażem opaskowym zabytkowej Plebani w Zbylitowskiej Górze (XV w./XVI w.) i konserwację zabytkowych, drewnianych ścian XV-wiecznego kościoła pw. św. Marcina Biskupa w Zawadzie koło Tarnowa w obrębie sobótek okalających nawę (także z XV w.).

Warto dodać, że ten ostatni obiekt to najstarsza świątynia w okolicy – miejsce chętnie odwiedzane przez turystów i wiernych, mocno rozpoznawalne na mapie Małopolski. To unikatowy zabytek charakterystyczny nie tylko dla województwa czy regionu tarnowskiego, lecz miejsce ogólnopolskich wycieczek popularnym szlakiem architektury drewnianej.

Exit mobile version