Przemaszerują promując trzeźwość i abstynencję

marsz trzez 61

fot. archiwum

‘Ku trzeźwości z Kościołem’ to hasło XVIII Diecezjalnego Marszu Trzeźwości, który odbędzie się w najbliższą sobotę 5 sierpnia. Wszystko rozpocznie się Mszą św. o 16:30 w kościele bł. Karoliny w Tarnowie, a potem będzie przemarsz do kościoła św. Stanisława BM w Skrzyszowie.

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ks. Zbigniew Guzy, mówi, że każdy w nim może wziąć udział, a w jego trakcie będzie promowana idea zachowania trzeźwości i abstynencji. Uczestnicy będą też prosić o trzeźwość dla narodu.

– Będziemy prosić o trzeźwość dla siebie, swoich bliskich, a nawet dla całego naszego narodu. W czasie marszu będziemy polecać Bogu osoby uzależnione i prosić dla nich o łaskę przemiany życia, bo to zawsze jest wielka łaska. Uczestniczą w tym marszu osoby, które dostrzegają niezwykłą wartość trzeźwego życia i chcą udziałem wyrazić, że warto być trzeźwym, bo to jest coś pięknego.

Na zakończenie odbędzie się nabożeństwo wynagradzające i Apel Jasnogórski. Organizatorzy marszu przygotują też dla wszystkich uczestników poczęstunek, a po wszystkim będą podstawione autokary, którymi będzie można wrócić ze Skrzyszowa pod kościół bł. Karoliny w Tarnowie.

Mszy św. rozpoczynającej wydarzenie będzie przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz. W trakcie marszu odbędzie się modlitwa różańcowa, droga krzyżowa, uczestnicy będą mogli włączyć się w śpiew i otrzymają śpiewniki.

Podczas trasy wygłoszone zostaną także świadectwa. Swoim doświadczeniem podzielą się osoby uzależnione, które wybrały swoim życiu drogę trzeźwości, ale również nieuzależnione, które dobrowolnie podjęły abstynencję.

Ks. Zbigniew Guzy dodaje, że to pozwoli trochę bardziej zrozumieć osobę dotkniętą chorobą uzależnienia, która musi włożyć dużo pracy w zachowanie abstynencji i trzeźwienie.

– Te świadectwa kilkuminutowe to na pewno szansa, na lepsze zrozumienie tych osób. Warto wiedzieć jak funkcjonuje osoba uzależniona, szczególnie dobrze, że wiedzieli to ich bliscy, bo wtedy jest im łatwiej żyć. Natomiast osobie dotkniętej chorobą uzależnienia łatwiej jest trzeźwieć, jeśli jest zrozumiana.

Finałem podróży jest kościół w Skrzyszowie pw. św. Stanisława biskupa i męczennika, który jest patronem dzieł trzeźwościowych w diecezji tarnowskiej.

 

Exit mobile version