Lachy poznają dziś ekwadorską kulturę [ZDJĘCIA]

swieto018

W ramach Święta Dzieci Gór, który odbywa się w Nowym Sączu, młodzi artyści z Nawojowej w poniedziałek (24.07) prezentują swoje tańce razem z grupą Yachay Wasi z Quito w Ekwadorze. W trakcie wspólnych występów, ale też po nich zacieśniają więzi. Z aparatem i mikrofonem nasi reporterzy wybrali się na sądecki rynek. Jedna z grup odwiedziła też nasze studio, żeby opowiedzieć o urokach przyjazdu od Nowego Sącza.

Jak mówią członkowie polskiego zespołu Piecuchy – Janek i Kinga – to międzynarodowe spotkanie było możliwe dzięki rodzinnym tradycją, które zaprowadziły ich na próby tańca regionalnego.

 

– Rodzice tańczyli w zespole, więc poszedłem za tym. Chciałam nauczyć się tego tańca i obrzędów od kuzynów. Nauczyłam się grać na skrzypcach dlatego, że grają w zespole. Zaczynamy nawiązywać relacje z grupą ekwadorską. Język jest trochę barierą, ale mówimy do siebie po angielsku. Nagraliśmy wczoraj też wspólny filmik, wspólnie też ze sobą graliśmy.

Święto Dzieci Gór dla wielu członków zespołów zagranicznych jest pierwszą szansą na tak daleką podróż. Grupa z Ekwadoru do Nowego Sącza leciała i jechała przez w sumie 20 godzin. Jeden z członków grupy Nelson uczestniczył 15 lat temu w Festiwalu jako tancerz, a teraz jest kierownikiem zespołu.

 

– Jestem niesamowicie zadowolony, że tancerze i tancerki ze szkoły, którą założyłem, mogą teraz uczestniczyć w tym festiwalu. Nie jestem już uczestnikiem, ale przygotowuję uczestników. Jestem członkiem zarządu szkoły, ale też zajmuję się muzyką, więc można zobaczyć jak gram na senie.

Festiwal nie ma charakteru konkursowego – podkreśla też przewodnicząca Rady Artystycznej, Dorota Majerczyk, etnograf i badacz kultury. Członkowie rady obserwują występy i udzielają uczestnikom porad.

 

– Na koncercie inauguracyjnym mogliśmy się przekonać jak duża jest tu różnorodność we wszystkim, zarówno w kulturze, jak i muzyce, tańcach, śpiewie, zachowaniach się dzieci, a nawet ekspresji. Dzieci z południa mają więcej energii, a dzieci z północy są bardziej stonowane.

Codziennie przy amfiteatrze w Parku Strzeleckim odbywają się też warsztaty artystyczne. Dzieci z regionu także słuchać występów grup w Krynicy Zdroju. Szczegółowy program znajdziecie tutaj.

Exit mobile version