Sztuczna inteligencja a rynek pracy. Czy tarnowianie mają powody do obaw?

pexels pok rie 5858521

Pexels.com

Bezobsługowe sklepy, restauracje w których kelnerują roboty. W większych miastach Polski pojawiają się już pierwsze lokale wykorzystujące sztuczną inteligencję i robotykę do usprawnienia obsługi klienta.

Zapytaliśmy tarnowian czy czekają na pojawienie się tych technologii w swoim mieście.

– Dobrze by było, żeby przynajmniej jeden taki sklep zrobili, żeby ludzie mogli zobaczyć jak to wygląda. – Czemu nie? Ułatwienia by były. – Nie za bardzo. Kontakt z człowiekiem to kontakt z człowiekiem, a nie z maszyną. – Jest to super rozwiązanie dla ludzi, którzy są nieśmiali i nie chcą mieć kontaktu ze sprzedawcą. – Mamy społeczeństwo starzejące się. Starsi ludzie nie lubią czegoś takiego. – Podejrzewam, że ja bym nie umiała się w tym znaleźć, ale w ogóle to mi się podoba. Ludziom to ułatwi na pewno życie.

W ostatnich latach obserwujemy rozwój sztucznej inteligencji. Może ona już wykonywać czynności do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla ludzi. Na świecie niektóre firmy już zastępują swoich pracowników robotami.

Jak informuje międzynarodowa organizacja ekonomiczna OECD, nawet 27% miejsc pracy jest zagrożone automatyzacją.
Czy tarnowianie także powinni bać się o swoją pracę?

Zastępca dyrektora do spraw rynku pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie Angelika Bliska, mówi że tarnowianie póki co nie mają powodów do obaw.

– Nie mamy jeszcze takich sygnałów, żeby tarnowianie mieli tracić pracę na poczet sztucznej inteligencji. Pierwszy kwartał 2023 to był taki czas, kiedy to się mocno pojawiło w mediach. Natomiast na lokalnym rynku pracy będziemy się pewnie wszyscy z tym mierzyć, ale jeszcze nie w tym momencie.

Sztuczna inteligencja może także usprawnić wiele zawodów. Polski ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR pracuje nad systemem wykorzystującym AI do automatyzacji pomiarów drzew. Technologia ma pomóc leśnictwu i ochronie środowiska.

AI może także wyręczyć nas w codziennym życiu. Od 13 lipca w Polsce dostępna jest usługa Google Bard. Wirtualny asystent może napisać dla nas maila czy podsunąć nam pomysł na prezent.

Autor: Jan Szepielak

Exit mobile version