Coraz więcej uzależnień od Internetu. W Tarnowie można korzystać z Linii Wsparcia

boy g7855cb5be 1280

fot. zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com

Komputer czy smartfon mogą uzależnić tak samo jak narkotyki – przestrzegają specjaliści. W Tarnowie działa specjalna Linia Wsparcia 800 800 607, którą uruchomiła Fundacja 'Auxilium’.

Jak mówi prezes ks. dr Józef Partyka, infolinia powstała z myślą o osobach i rodzinach, które borykają się z trudnościami życiowymi, zwłaszcza związanymi z uzależnieniami.

– Pojawia się bardzo dużo osób w tej chwili młodych, uzależnionych przede wszystkim od urządzeń ekranowych. To jest problem, z którym w tej chwili rodzice zgłaszają się najczęściej zarówno do naszej poradni, psychologa dzieci i młodzieży i tutaj tych wizyt też coraz więcej jest takich, gdzie próbujemy zaradzić temu problemowi. A w tej chwili będziemy się też starać przy pomocy specjalistów dyżurujących właśnie na linii wsparcia podawać jakieś wskazówki tym, którzy będą szukać pomocy przez telefon.

Jak podkreśla dyrektor zarządzający Fundacji Marcin Rzegocki, mechanizm uzależnienia od nowych technologii jest identyczny jak w przypadku środków psychotropowych.

– Musimy sobie uświadomić, że to jest takie samo uzależnienie jak uzależnienie od narkotyków, choć wydawać by się mogło, że jest inaczej. Trudno mówić o tym, by dzieci były winne. Trudno jest w ogóle mówić o winie niemowlaka ponieważ on nie ma na tyle świadomości siebie i tego co robi, by ponosić odpowiedzialność. Natomiast faktycznie tutaj odpowiedzialność i to bardzo duża odpowiedzialność jest po stronie rodziców.

Jak dodaje Marcin Rzegocki, wsparcie w ramach infolinii w dużej części oparte będzie na psychoedukacji.

– Często jest tak, że rodzice czy członkowie rodzin osób, które wykazują jakieś symptomy uzależnienia czy trudności związanych z korzystaniem z nowych technologii, nie do końca rozumieją rodzaj tego zagrożenia, nie do końca rozumieją wagę zagrożenia, nie identyfikują go na początku, nie wiedzą co z takim zagrożeniem, co z takim uzależnieniem dalej robić. Na pewno będziemy się koncentrować na takiej edukacji, psychoedukacji, profilaktyce zanim będzie za późno.

Na infolinii można uzyskać pomoc i wsparcie od zespołu doświadczonych specjalistów. To między innymi psychologowie, terapeuci uzależnień, psychoterapeuci, pedagodzy specjalni, prawnicy czy mediatorzy.

Bezpłatna linia wsparcia profilaktyczno-informacyjna 800 800 607 jest dostępna codziennie w dni robocze, od 16.00 do 20.00.

Exit mobile version