Dzień otwarty w Muzeum Wsi Markowa

markowa

fot. Skansen Zagroda - Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Markowej

Pokazy ginących zawodów, degustacja tradycyjnych potraw, występy lokalnych zespołów i zabawa taneczna pod gwiazdami. Zagroda – Muzeum Wsi Markowa organizuje Dzień Otwartych Drzwi. Będzie to też okazja, aby poznać życie przyszłych błogosławionych.

W programie wiele atrakcji dla całych rodzin oraz możliwość zwiedzenia skansenu, prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Najważniejszym punktem będzie wernisaż wystawy plenerowej: 'Niecodzienna codzienność Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci”.

Ekspozycja została podzielona na dwie części. Pierwsza składa się z kilkudziesięciu zdjęć autorstwa Józefa Ulmy, który był nie tylko ambitnym gospodarzem i społecznikiem, ale też zajmował się fotografią. Pożółkłe fotografie, wykonane ręką Józefa Ulmy, zachowały się do dziś w wielu markowskich domach. Zdjęcia, które Muzeum Polaków Ratujących Żydów udostępniło dla realizacji tej wystawy Towarzystwu Przyjaciół Markowej, pochodzą ze zbiorów prywatnych: Piotra Sagana, Jerzego Ulmy, Zofii Bącal, Zofii Blajer, Antoniego Kluza, Urszuli i Franciszka Niemczakówa także Mateusza Szpytmy oraz zbiorów własnych Towarzystwa Przyjaciół Markowej.

Druga część wystawy ukazuje wydarzenia związane z pamięcią o rodzinie Ulmów i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z Markowej. Wśród zdjęć jest m.in. odsłonięcie Pomnika Pamięci w 60. rocznicę zbrodni u Ulmów, nadanie imienia Sług Bożych Rodziny Ulmów Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Markowej, rocznicowe obchody zbrodni na Ulmach oraz otwarcie w 2016 roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Na ten dzień organizatorzy przygotowali także wiele innych wydarzeń. Będzie można między innymi podpatrzeć, na czym polegała i jak wyglądała praca kowali, rymarzy, stolarzy czy wytwórców dachówki. Oprócz pokazów ginących zawodów będzie także degustacja tradycyjnych potraw, występy lokalnych zespołów oraz zespołu 'Kurpiowszczyzna” z Myszyńca, a na koniec będzie można wziąć udział w zabawie tanecznej pod rozgwieżdżonym, markowskim niebem.

W skansenie znajduje się między innymi chałupa rodziny Szylarów wraz z odtworzoną kryjówką, w której przez kilkanaście miesięcy ukrywała się żydowska rodzina Weltzów. Chałupa została udostępniona zwiedzającym 1 września 2021 roku.

Dzień Otwartych Drzwi w Zagrodzie – Muzeum Wsi Markowa odbędzie się w niedzielę 2 lipca o godzinie 14.00.

Józef i Wiktoria Ulmowie urodzili się i mieszkali w Markowej. Ponieśli śmierć męczeńską wraz z siedmiorgiem dzieci (w tym dziecko w łonie matki) za pomoc i udzielenie schronienia prześladowanym Żydom, 24 marca 1944 roku w Markowej.

Przypomnijmy uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów, odbędą się 10 września w Markowej.

Exit mobile version