Gorący okres nadprogramowych roczników ósmej klasy w Tarnowie

szkola 750x536 1

fot. archiwum

Tarnowscy ósmoklasiści, którzy zakończyli rok szkolny i odebrali świadectwa, będą musieli zmierzyć się z problemami niedoboru nauczycieli fizyki i zmianowym planem lekcji.

Młodzież kończąca tarnowskie szkoły podstawowe oczekuje jeszcze na wyniki egzaminów, aby dopełnić formalności związanych z przyjęciem do szkół średnich. Jak przebiega ten proces, wyjaśnia wiceprezydent Tarnowa Bogumiła Porębska.

– Uczniowie ósmych klas zanieśli świadectwa do szkół. Dnia 3 lipca otrzymają wyniki egzaminów, które też będą musieli donieść do wytypowanych przez siebie placówek. Tam nastąpi weryfikacja i dowiedzą się, czy znajdą się na listach przyjętych. Do zdobycia jest maksymalnie 200 punktów. System po określeniu liczby dostępnych miejsc, zakwalifikuje automatycznie wybranych z najlepszymi wynikami.

Rok 2023 – podobnie jak poprzedni – jest wyjątkowy, bo szkoły kończy nadprogramowy rocznik sześciolatków, którzy poszli ze starszymi o rok kolegami i koleżankami do kolejnego etapu edukacji. Jak podkreśla wiceprezydent Bogumiła Porębska, miejsc wystarczy dla wszystkich uczniów, ale brakuje nauczycieli fizyki. Dyrektorzy walczą też z tym, aby szkoła w jak najmniejszym wymiarze czasowym funkcjonowała w systemie zmianowym.

– Poszukiwanymi nauczycielami są fizycy, ale problemem nie jest liczba nauczycieli, tylko miejsce do nauki w szkołach. Dyrektorzy starają się, żeby pełnej zmianowości nie było, twierdzą, że sobie poradzą. Jednak czas pracy niektórych placówek zostanie wydłużony.

Wszelkie wątpliwości na temat rekrutacji można rozwiać na stronie www.tarnow.pl w zakładce Edukacja. Podobnie jak w poprzednim roku, w związku z nadprogramową liczba uczniów w liczbie ok. 1500, uruchomiono więcej oddziałów (klas) szkół, które przystąpiły do naborów. Na razie jest to 87 oddziałów, ale liczba może zostać zwiększona do 90, tak jak w 2022 roku.

Exit mobile version