Województwo małopolskie przekazało promesy na rozwój kultury i ochronę lokalnego dziedzictwa

MT 06 23 8470

fot. malopolska.pl

Odrestaurowanie zabytkowych kapliczek, pomników historii, wydanie płyty, organizacja koncertów czy udział w warsztatach muzycznych, doskonalących umiejętności – Województwo Małopolskie przekazało w sumie ponad 740 tysięcy złotych dla przedstawicieli samorządów, a także stowarzyszeń z powiatów bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego i miasta Tarnowa na realizację zadań z dziedziny kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Województwo małopolskie rozstrzygnęło szereg konkursów związanych z różnego rodzaju inicjatywami kulturalnymi, jak Kapliczki Małopolski, Małopolska Pamięta, Małopolskie Chóry – Małopolska Rozśpiewana, Małopolskie Orkiestry Dęte 2023 i Kultura Wrażliwa. Łącznie symboliczne czeki z promesami w tarnowskim Ratuszu otrzymało 52 beneficjentów, z czego połowa dotyczyła remontu zabytkowych kapliczek w regionie.

– Warto podkreślić, że kultura również ta amatorska na poziomie lokalnym jest objęta troską zarządu województwa. Stąd taka liczba konkursów w obszarze kultury, którymi poprzez małe dotacje od 10 do 25 tysięcy złotych wspomagamy wszelkie przedsięwzięcia kulturalne, a także dbamy o te nieożywione świadectwa naszej kultury. Konkurs Małopolskie Kapliczki co roku cieszy się zainteresowaniem i coraz więcej mamy zgłoszeń. Dzięki temu takie lokalne, stojące na rozstaju dróg, zabytki historii lokalnej można odrestaurować, by rzeczywiście były takim elementem atrakcyjnym, zadbanym świadectwem naszej historii

– mówił w programie Słowo za Słowo wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron.

Wsparcie na swój dalszy rozwój otrzymały także chóry czy orkiestry dęte, które dzięki funduszom będą w stanie m.in. wydać płytę czy zorganizować swój występ.

– Jeśli chodzi o województwo, to my mamy duże instytucje kultury, takie jak Teatr Słowackiego, Operę czy Filharmonię gdzie musimy się o nie troszczyć, ale też pamiętamy i myślimy o tych wszystkich aktywnościach kulturalnych, lokalnych, bo one również stanowią nasze dobrodziejstwo i pamiątkę tożsamości i wyrastają z potrzeb aktywności lokalnych społeczności. One są dla nas niezwykle istotne

– dodaje Józef Gawron.

Wicemarszałek województwa małopolskiego zapewnia, że z roku na rok pula środków przeznaczanych na konkursy związane z inicjatywami kulturalnymi będzie się zwiększać.

Exit mobile version